مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

ثبت شرکت

۶ گام حقوقی تا شروع یک کسب و کار

۶ گام حقوقی تا شروع یک کسب و کار

راه‌اندازی کسب و کار مزایای فراوانی دارد. برای مثال شما می‌توانید صفر تا صد کار خود را مدیریت کنید. به همین دلیل در مدت اخیر شاهد رواج انواع کسب و کارها هستیم. مسئله‌ای که معمولا در راه‌اندازی و پیشبرد کسب و کارها نادیده گرفته می‌شود، مسائل حقوقی مربوط به آن‌هاست. این امر علاوه بر اینکه می‌تواند روند کار را کند‌تر کند، موجب مشکلات و موانعی برای ادامه فعالیت شما می‌شود. ما در این مطلب به دلیل اهمیت این موضوع برای کسب و کارها، با اشاره به کسب و کارهای سنتی و پرداختن به انواع مدرن آن قصد داریم چند گام حقوقی تا شروع یک کسب و کار را برای شما بیان کنیم.  

مسائل حقوقی کسب و کارها

دنیای تجارت در نگاه اول یک ساختار اقتصادی صرف دارد. در حالی که قوانین و مقررات، این ساختار را پابرجا نگه می‌دارند. به همین دلیل است که پیش از شروع و راه‌اندازی کسب و کارها باید از قواعد حقوقی و الزامات آن آگاهی کافی داشته باشیم. در ادامه چند گام حقوقی تا شروع یک کسب و کار را به شما معرفی می‌کنیم.

کسب مجوزهای مربوطه

پیش از شروع هر کاری لازم است، نوع فعالیت خود را بررسی کنید. برخی از فعالیت‌ها چه در قالب استارتاپ و چه سایر مشاغل نیاز به کسب مجوز از نهاد مرتبط دارند.

۱) دریافت کارت بازرگانی

 برای مثال شرکت‌ها یا افرادی که در زمینه واردات و صادرات فعالیت می‌کنند، برای فعالیت خود لازم است، کارت بازرگانی دریافت نمایند. این کارت مجوزی است که از سوی اتاق بازرگانی به اشخاص درخواست دهنده واجد شرایط داده می‌شود و هر گونه فعالیت آن‌ها بدون داشتن کارت بازرگانی غیرقانونی است. برای آشنایی با نحوه دریافت کارت بازرگانی می‌توانید به مطلب «همه چیز درباره کارت بازرگانی + هزینه اخذ کارت بازرگانی» مراجعه نمایید. ضمن اینکه ثبت‌یار با ارائه این خدمت، دریافت کارت بازرگانی را برای شما آسان کرده است.

۲) دریافت جواز تاسیس

یکی دیگر از مجوز‌هایی که برای برخی از مشاغل صنعتی باید اخذ شود، جواز تاسیس است که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر می‌شود. در حقیقت شروع فعالیت‌های صنعتی بدون اخذ این مجوز غیرقانونی است. برای آشنایی بیشتر و نحوه دریافت جواز تاسیس به عنوان یکی دیگر از خدمات ثبت‌یار می‌توانید به مطلب «شرایط اخذ جواز تاسیس چیست؟» مراجعه نمایید.

این دو مورد از جمله مهم‌ترین و رایج‌ترین مجوزها برای فعالیت هستند. در حالی‌که انواع مختلفی از مجوزها در کسب و کارها وجود دارد و شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با مجوز‌ها می‌توانید به مطلب «موضوعات نیازمند اخذ مجوز کدام‌اند؟-بخش دوم» مراجعه نمایید.

۳) ثبت شرکت

یکی دیگر از اقداماتی که باید در فعالیت‌های گروهی به آن توجه داشته باشید، ثبت شرکت است. به عبارت بهتر برای انجام انواع فعالیت گروهی می‌توانید یکی از انواع شرکت‌های تجاری را انتخاب و آن را به ثبت برسانید. با این اقدام شما می‌توانید از اشتراک سرمایه و ایده استفاده کرده و فعالیت خود را گسترش دهید.

این امر برای کسب و کارهای جدید یعنی استارت‌آپ‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. چرا که بسیاری از افراد از جمله موسسین استارتاپ‌ها تصور می‌کنند که استارت‌آپ شرکت محسوب می‌شود. این در حالی‌ست که این‌طور نیست و انواع شرکت‌ها در قانون تجارت مشخص شده است.

در این بین برخی از شرکت‌ها مانند شرکت‌ سهامی خاص و بامسئولیت محدود نه تنها محبوب‌ترین مدل‌های شرکت در بین اشخاص برای کسب و کارها هستند بلکه گزینه مناسبی برای استارتاپ‌ها به‌شمار می‌روند.

ثبت‌یار یکی از خدمات خود را در قالب ثبت شرکت برای کسب و کار شما به صورت آنلاین ارائه می‌دهد.

۴) اخذ کد اقتصادی

جنبه مهمی که باید در کسب و کار خود به آن توجه کنید، امور مالی و مالیاتی است. در واقع شما در هر زمینه‌ای که فعالیت داشته باشید، باید امور مالی خود را مدیریت نموده و مالیات خود را پرداخت نمایید. به همین منظور در انواع کسب و کارها و امور تجاری تمامی اشخاص باید کد اقتصادی که مربوط به امور مالیاتی‌ست را دریافت نمایند.

اشتباهات متداول:
کد اقتصادی صرفا به شرکت‌های تجاری اختصاص ندارد و تمامی اشخاص حقیقی که به فعالیت تجاری اشتغال دارند، ملزم به دریافت این کد هستند.

ثبت ایده

تمامی کسب و کارها به‌ویژه انواع مدرن آن یعنی استارت‌آپ‌ها بر پایه یک ایده فعالیت می‌کنند. این ایده می‌تواند منحصر به فرد یا عمومی‌تر باشد. برای مثال ایده‌ای مانند اختراع ثبت شده، منحصر به فرد است که بر این اساس یک استارتاپ می‌تواند فعالیت خود را راه‌اندازی کرده و گسترش دهد. در عین حال شرکت‌های حمل و نقل آنلاین بر اساس یک ایده عمومی و از پیش ثبت شده توسط یک شخص دیگر فعالیت می‌کنند. در همین راستا باید در نظر داشت که ثبت ایده یک اقدام بنیادین برای کسب و کار شما به شمار می‌رود که جنبه حمایتی نیز دارد.

ثبت ایده به‌طور مستقیم امکان‌پذیر نیست ولی مواردی که تحت حمایت قانون مالکیت معنوی هستند را می‌توان ثبت نمود. این موارد عبارت‌اند از:

 • ثبت اختراع
 • ثبت نرم‌افزار
 • ثبت نشان جغرافیایی
 • ثبت علامت تجاری
 • ثبت لوگو
 • ثبت طرح صنعتی

این موارد از جمله رایج‌ترین عناوین قانون مالکیت فکری در رابطه با کسب و کارها هستند که قابلیت حمایت قانونی دارند.

۵) ثبت علامت تجاری

وجه مهمی از کسب و کار شما به شهرت وابسته است. این شهرت در دنیای حقوق از طریق ثبت علامت یا نام تجاری امکان‌پذیر است. موردی که ما اصطلاحا آن را به عنوان برند می‌شناسیم. ثبت برند علاوه بر اینکه کسب و کار شما را به مخاطبان معرفی می‌کند، از جمله چند گام حقوقی تا شروع یک کسب و کار به شمار می‌رود. از این طریق شما می‌توانید از هر گونه کپی‌برداری محصولات و خدمات خود جلوگیری نمایید.

۶) دریافت دفاتر پلمب

نکته دیگری که باید به عنوان یک گام حقوقی تا شروع کسب و کار در نظر بگیرید، الزامات مربوط به شرکت‌ها و اشخاصی‌ست که به فعالیت تجاری اشتغال دارند. این اشخاص به محض شروع فعالیت خود، ملزم به دریافت دفاتر پلمب یا دفاتر قانونی هستند. کاربرد این دفاتر ساماندهی به حساب و کتاب‌های تجاری است و در زمینه امور مالیاتی استفاده می‌شوند. این دفاتر باید سالانه تنظیم و با پایان سال مالی به اداره مالیات تحویل داده شوند. ثبت‌یار برای تسهیل امور تجاری و صرفه‌جویی در وقت شما، ارائه این دفاتر را به عنوان یکی از خدمات خود انجام می‌دهد.

ثبت‌یار مرجع حقوقی کسب و کارها

انجام هر فعالیتی علاوه بر داشتن دانش و مهارت نیاز به مشاوره با اهل فن را دارد. چرا که با وجود آگاهی کافی و اشراف به امور از لحاظ تخصصی و فنی، وجود یک مشاور می‌تواند یک گام بلند در جهت موفقیت باشد. از این‌رو کارشناسان ثبت‌یار با ارائه مشاوره رایگان و خدمات آنلاین، سعی می‌کنند تمام آن چیزی که به عنوان چند گام حقوقی تا شروع یک کسب و کار به آن احتیاج دارید را به شما ارائه دهند. برای دریافت هر گونه مشاوره و خدمات ثبتی و حقوقی کسب و کار می‌توانید با ثبت‌یار تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (5)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • بهزاد مرعشی

  سرمایه مناسب برای شروع یک کسب و کار خوب حدودا چقدر می باشد؟
  با تشکر

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام دوست عزیز؛
   این موضوع کاملا به نوع کسب و کار شما و سطح کیفی که میخواهید کسب و کار خودتون رو شروع کنید، بستگی داره. ولی قطعا برای شروع کسب و کار، سرمایه اولیه اولویت نیست. برای ایده های خوب همیشه سرمایه گذار هست. برای درک بهتر نحوه تعامل با سرمایه گذار، حتما به نمونه قرارداد مشارکت ، سری بزنید.