مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


فرشتگان سرمایه ­گذاری

فرشتگان سرمایه ­گذاری
angel-investor1

مقدمه

در ادامه­ ی بحث معرفی ارکان قرارداد سرمایه ­گذاری – استارتاپی، بعد از بحث از ترم شیت، سرفصل های ترم شیت، شرط drag along، بحث option pool، بحث حق فروش سهام به سایر شرکا، شرط first refusal right، می­توان از فرشتگان سرمایه ­گذاری نیز نام برد، این افراد سرمایه ­گذاران تک نفره­ای هستند که عموما در یک دوره­ کوتاه مدت در پروژه­ ی سرمایه­ گذاری می­مانند. این فرشتگان از جمله منابع اولیه و اصلی سرمایه ­گذاری هستند و در دوران ابتدایی[۱] نقش به­ سزایی را ایفا می ­نمایند. سرمایه ­گذاران ، کارآفرینان موفق، دوستان، آشنایان و یا اعضای خانواده می­توانند به عنوان فرشتگان سرمایه­ گذاری ایفای نقش کنند.

زمان حضور فرشتگان سرمایه گذاری در شرکت 

اغلب صندوق­های سرمایه ­گذاری مشکلی با کارکردن با این فرشتگان سرمایه ­گذاری ندارند و حتی ایشان را به ماندن و ادامه فعالیت در طرح و پروژه نیز دعوت می­نمایند. نتیجه این می­شود که فرشتگان سرمایه­ گذاری در این پروسه نقش بسیار مهمی دارند.  با این حال نیز همه­ فرشتگان سرمایه ­گذاری از جایگاه برابری برخوردار نیستند و نگاه صندوق­ های سرمایه­ گذاری نیز به این پدیده لزوما یکسان نیست.

علی­رغم این­که فرشتگان سرمایه ­گذاری در زمان­ ها و برهه ­های مختلفی دست به سرمایه ­گذاری می­زنند ولی قاعده کلی بر این است که سرمایه ­گذاری این قبیل افراد در مراحل ابتدایی بروز و ظهور پیدا کند. با این وجود مواقعی نیز پیش می­آید که لزوم دخالت و ادامه بازی فرشتگان سرمایه ­گذاری از سوی سرمایه­ پذیر کاملا احساس می­شود و همانطور که گفته شد قاعده بر این است که این سرمایه ­گذاران تنها در مراحل ابتدایی سرمایه­ گذاری شرکت داشته باشند؛ اینجا محل دخالت برخی شروط از جمله Pay-to-Play و یا Drag-along است.

فرشتگان برتر 

با عنایت به این شروط، فرشتگان سرمایه ­گذاری در مواقعی که در جریان کسب و کار و با شتاب گرفتن فعالیت­ های سرمایه ­پذیران و نیاز به سرمایه زیاد شده و عملا از اولین مراحل جذب سرمایه نیز دور شده اند ملزم می ­شوند در شرکت باقی مانده و به ایفای نقش خود ادامه بدهند.

این دست از فرشتگان سرمایه ­گذاری را می ­توان تحت عنوان فرشتگان برتر نام­گذاری کرد. این فرشتگان برتر سرمایه­گذاری اغلب کارآفرینان باتجربه ­ای هستند که از پروژه­ های قبلی به موفقیت خارج شده و تمایل دارند در پروژه­های دیگران سرمایه­ گذاری موفقی را تجربه بنمایند. اغلب این فرشتگان در محیط ­های کارآفرینی به نیکی شهرت یافته و نیروی محرکه ­ی فوق­العاده کاربردی ­ای برای شرکت ­های نوپا هستند. فرشتگان برتر سرمایه ­گذاری هم­زمان با سرمایه­گذاری شان، از دوستان و آشنایان و سایر افراد فعال در این بازار نیز برای سرمایه­ گذاری دعوت به عمل می­ آورند. در این نقطه فرشته­ ی سرمایه­ گذاری به صورت نهادی در این فرآیند نقش ­آفرینی می­ نماید و از این رو می ­توان این سرمایه­گذار را با عنایت به نقش و کارکردش خرده صندوق سرمایه ­گذاری خطرپذیر نام­گذاری کرد.

تفاوت فرشته سرمایه گذاری با صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر 

علی­رغم این واقعیت که عملا کارکرد این دست از سرمایه ­گذاران با کارکرد­های صندوق خطرپذیر هم­پوشانی­ های بسیاری دارد، خود این فرشتگان از این واقعیت گریزان می­باشند و در پی این هستند که لفظ فرشته­  سرمایه ­گذاری برای آن­ها استفاده شود چراکه پذیرفتن همه وظایفی که یک صندوق دارد برای ایشان مطلوبیت چندانی ندارد. نکته ­ی حائز اهمیت در این بحث این که نوع خاصی از فرشتگان سرمایه ­گذاری و در نقطه­ ی مقابل نوع خاصی از صندوق ­های خطر پذیر وجود ندارند و آمیختن این دو مفهوم با یکدیگر نیز امری نادرست خواهد بود و به نتایج غیر کاربردی منتهی خواهد شد؛ پس باید تفکیک بین این مفاهیم را به درستی مورد دقت قرار داد. لذا هرگز نباید این افراد و اشخاص را با یکدیگر خلط کرد. هر کدام از آن­ها سطح ­بندی­ ها و انگیزه ­ها و تجارب و مهارت­ های منحصر به فرد خود را دارا می­ باشند. ویژگی ­های منحصر به فرد هر کدام از این­ها نیز می­تواند بر روابط کاری شما با ایشان تاثیرگذار بوده و ورای همه­ی شروط قراردادی، کارکرد متفاوت خود را در جریان مذاکرات اعمال نمایند

[۱] seed


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.89/5 (9)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *