مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


شرط No Shop در ترم شیت

مقدمه

در ادامه سلسله مباحث مربوط به مفاهیم و اصطلاحات ترم شیت، پس از آن که گفتیم ترم شیت چیست؟، مهم ترین مفاد آن کدام است؟، drag along، دو نوع سرمایه گذار در یک استارتاپ، فرشتگان سرمایه گذاری، milestone و valuation، حق فروش سهام به سایر شرکا، right of first refusal و بحث option pool که برخی از مهم ترین نکات و شروط مهم در تنظیم یک ترم شیت جهت سرمایه گذاری در یک استارتاپ می باشد، در این مطلب به بیان یکی از شروط مورد علاقه سرمایه گذار و مورد انزجار استارتاپ می پردازیم! “شرط no shop ”

شرط no-shop چیست؟

این شرط اشاره به سلب حق فروش و یا به عبارت دقیق­تر سلب امکان عرضه و ایجاب برای فروشنده در مدتی معین دارد. به موجب این شرط فروشنده از ایجاب خدمت یا کالای مورد نظر، به محض دریافت هرگونه ایجاب از طرف خریدار ممنوع می­گردد. لازم به ذکر است که این شرط عموما تنها برای مدتی معین و دقیق به کار گرفته خواهد شد و از نظر زمانی بازه­ی مشخصی دارد.

معمولا یک سرمایه­گذار/کارآفرین پس از مواجه با چند طرح، برای ورود به مرحله سرمایه­گذاری با این سوال مواجه می­شود که حقیقتا بهترین گزینه برای انتخاب کردن کدام است؟ بدون شک، علاوه بر قیمت عوامل دیگری نیز در یک معامله دخیل هستند و مجموع همه­ی آن­ها پاسخی می­شود به این سوال که واقعا بهترین معامله کدام است؟ این حالت دقیقا برای طرف سرمایه­پذیر نیز وجود دارد و زمانی می­رسد که سرمایه­پذیر باید از حالت ((جستجوگر برای بهترین سرمایه گذار)) به حالت ((انعقاد قرارداد با سرمایه گذار)) تغییر پیدا کند. در همین­حالت است که این شرط به داد طرفین درگیر معامله احتمالی می­رسد.

نکته حائز اهمیت در این گونه شروط این است که طرفین بخصوص ذی نفع شرط مزبور با نهایت حسن نیت به معامله بپردازد و از این شرط سوء استفاده ننماید. این شرط معمولا ۴۵ الی ۶۰ روز دوام خواهد داشت.

نگاه دو طرف به این شرط 

این شرط از نقطه نظر سرمایه گذار بالقوه بسیار مفید است چرا که عملا دست استارتاپ را برای دریافت ایجاب های گوناگون در مورد کالا یا خدمتش، از طرف سایر سرمایه گذاران احتمالی می­بندد و نتیجتا خریدار وارد یک بازی مزایده ­ای نخواهد شد و ثمن معامله روز به روز بالاتر نمی­رود. اما در طرف دیگر، یعنی طرف استارتاپی، به احتمال زیاد، وی تمایلی به جریان داشتن این شرط آن هم برای مدتی زیاد نخواهد داشت چراکه چه بسا ممکن است این شرط وی را در موقعیت خطرناک و پر ریسکی قرار دهد که بر مبنای آن سرمایه گذار بالقوه دست از معامله بکشد و میز معامله را ترک کند و از این رهگذر ضرر هنگفتی متوجه استارتاپ شود.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (7)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *