مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

ثبت شرکت

حوزه مالیاتی چیست؟

تعریف حوزه مالیاتی 

تمامی شرکتها و موسساتی که در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسیده اند باید نسبت به تعیین حوزه مالیاتی خود نیز اقدام نمایند. تعیین حوزه مالیاتی به منظور دریافت کد اقتصادی، شرکت در مناقصات و مزایدات، اخذ کارت بازرگانی، اخذ تسهیلات بانکی، افتتاح حساب بانکی، تشکیل پرونده بیمه کارکنان شرکت صورت می‎گیرد.حوزه مالیاتی به منظور افزایش درآمد‎های مالیاتی، کاهش هزینه وصول مالیات، رضایت مندی مودیان، شفافیت در عملکرد و پیاده سازی آیین نامه اجرایی ماده ۲۱۹ قانون مالیات‎های مستقیم اهداف پروژه تفکیک اداره کل مالیات بر شرکت‎ها شکل گرفته است.
بر طبق ماده ۱۱۰ قانون مالیات، تمامی اشخاص حقوقی موظفند تا ترازنامه، اظهارنامه، سود و زیان متکی به دفاتر، اسناد و مدارک خود را حداکثر تا ۴ ماه پس از سال مالیاتی به همراه لیست اسامی تمامی شرکا، سهامداران و میزان سهام و نشانی هر یک از آنها را به اداره امور مالیاتی ارائه دهند. این کار باید در اداره امور مالیاتی که محل فعالیت اصلی شخص حقوقی در آن واقع است انجام شود. پس از ارائه اولین لیست مدارک مذکور، در سنوات بعدی فهرست تغییرات کافی خواهد بود. محل تسلیم اظهارنامه و پرداخت مالیات اشخاص حقوقی خارجی و موسسات مقیم خارج از ایران که در داخل کشور اقامتگاه یا نمایندگی ندارند، شهر تهران می‎باشد. بر طبق ماده مذکور، حکم در رابطه با کارخانه‌داران و اشخاص حقوقی در دوران معافیت نیز جاری می‎شود.
تبصره: اشخاص حقوقی نسبت به درآمدهایی که طبق ضوابط و مقررات این قانون نحوه دیگری برای تشخیص آن تعیین شده است، موظف به ارائه اظهارنامه مالیاتی متمایز از فصل‌های مربوط پیش‌بینی شده است، نخواهند بود

تعیین حوزه مالیاتی از چند نظر با اهمیت است:

برای انجام هر نوع فعالیت، وجود کد اقتصادی ضروری است.
بدون داشتن پرونده نمی توان کد اقتصادی دریافت کرد و در نهایت شرکت نمی تواند با جایی قرارداد بسته و یا فعالیت داشته باشد.
بدون پرونده مالیاتی، شرکت نمی تواند در پایان سال مالی، اظهارنامه فعالیت یا عدم فعالیت خود را به اداره دارایی تحویل دهد و همین ممکن است مشکلات بسیاری به وجود بیاورد.
اگر شرکت در زمان مشخص شده، برای تشکیل پرونده اقدام نکند شامل جریمه ای که مقدار و شرایط آن در ” قانون مالیات های مستقیم” ذکر شده، خواهد شد.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (8)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام بنده اتباع خارجی هستم ثبت شرکت در ایران انجام داده ام و پروانه کار گرفتم و اقامت از پلیس اتباع خارجی
  ایا جواز کسب دریافت کنم واز طریق جواز کسب اداره مالیاتی من مشخص شود کافی است یا اقدام دیگری انجام بدهم
  لطفا مراراهنمایی بفرمایید ممنون میشم

  • نویسنده ثبت یار

   سلام دوست عزیز
   شما به عنوان شخصی که به عنوان اعضا یا شرکای شرکت هستید و به علت اینکه شرکتتان به ثبت رسیده بنابراین طبق روال عادی شرکتها قاعدتا باید به اداره مالیاتی مراجعه و تشکیل پرونده بدهید.
   در مورد جواز کسب بستگی به نوع فعالیت شما در حوزه مربوطه دارد و با توجه به نوع فعالیت شرکت باید به صنف مربوطه جهت جواز کسب مراجعه کنید و جواز کسب و امور مالیاتی دو موضوع جداگانه هست.