مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


الزامات پس از انحلال شرکت‌های تجاری

الزامات پس از انحلال شرکت‌های تجاری

کلیه شرکت‌‌های تجاری می‌توانند به دلایل اختیاری یا اجباری منحل شوند. ممکن است مدیران یک شرکت تجاری پس از گذشت مدت زمانی به دلیل عدم سوددهی، تصمیم بگیرند شرکت را منحل کنند یا اینکه به علت صدور حکم ورشکستی، شرکت خود به خود و بدون هیچ اقدامی از سوی مدیران شرکت، منحل شود. در این مطلب سعی داریم مطالب مفیدی را درباره انحلال اختیاری و الزامات پس از انحلال شرکت در اختیار شما خوانندگان محترم قرار دهیم. پس پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر را به دقت مطالعه کنید.


تنظیم صورتجلسه انحلال

در تعریفی ساده، انحلال شرکت زمانی انجام می‌شود که مدیران شرکت با تشکیل مجمع عمومی فوق‌العاده، شرکت را منحل کنند. انحلال شرکت ممکن است به دلیل وجود بدهی‌های سنگین، عدم سوددهی، عدم فعالیت و سایر دلایل انجام شود.

مرجع تصمیم‌گیری و تصویب انحلال شرکت، مجمع عمومی فوق‌العاده است. به خاطر داشته باشید که انحلال شرکت باید در قالب تنظیم صورتجلسه و ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌‌‌ها صورت گیرد. به عبارت دیگر تمامی الزاماتی که برای تشکیل مجمع عمومی فوق‌العاده، الزامی‌ست، برای انحلال هم رعایت می‌شود. شما می‌توانید برای ثبت انحلال شرکت به صورت آنلاین به سامانه ثبت یار مراجعه کنید.


الزامی بودن تعیین مدیر تصفیه

هنگامی که شرکت منحل می‌شود، باید شخص یا اشخاصی برای اداره امور شرکت تعیین شوند که اصطلاحا به آن‌ها مدیر یا مدیران تصفیه می‌گویند. از اصلی‌ترین وظایف مدیر تصفیه می‌توان به رسیدگی به دیون و مطالبات شرکت اشاره کرد. به زبان خودمانی، مدیر تصفیه باید تمامی صورت‌حساب‌ها و دفاتر شرکت را مورد بررسی قرار دهد و تمامی بدهی‌ها را از محل دارایی‌های شرکت بپردازد.


الزامات پس از انحلال شرکت

۱) وصول مطالبات

ممکن است شرکت تجاری در زمانی که فعالیت می‌کند، از شرکا یا اشخاص خارج از شرکت، مطالباتی داشته باشد، به عبارت دیگر، اشخاصی به شرکت بدهکار باشند. مدیر تصفیه مکلف است در قدم اول، این مطالبات را جمع‌آوری کند.


۲) پرداخت بدهی‌‌های شرکت

یکی از مهم‌‌ترین وظایف شرکت، پرداخت تمامی بدهی‌های شرکت است. مدیر تصفیه با اختیاراتی که از طرف مدیران شرکت دارد می‌تواند تمامی اموال شرکت را به فروش برساند و از محل آن، بدهی‌‌های شرکت را پرداخت نماید.


۳) دعوت از مجمع عمومی عادی سالیانه

مدیران تصفیه می‌بایست در موعد مقرر در اساس‌نامه، مجمع عمومی را دعوت کنند. یعنی مدیران تصفیه بعد از انتخاب، مکلف‌اند از مجمع عمومی عادی، سر موعد دعوت به عمل آورند و گزارش کارهای خود را به این مجمع تسلیم کنند.


۴) ختم تصفیه و اعلام به مرجع ثبت شرکت‌‌ها

پس از انجام مراحل تصفیه، مدیران یا مدیران تصفیه موظف‌اند نهایتا تا یک ماه این موضوع را به اطلاع اداره ثبت شرکت‌‌ها برسانند. به عبارت دیگر، تمام شدن پروسه تصفیه شرکت توسط مدیر تصفیه، باید ظرف مدت یک ماه به اداره ثبت شرکت‌‌ها اعلام شود.

این اعلام به این علت انجام می‌شود که نام شرکت از اداره ثبت شرکت‌ها حذف شود و برای اطلاع عموم مردم، در روزنامه رسمی و روزنامه کثیر‌ الانتشار آگهی شود.


۵) تحویل دفاتر، اسناد و مدارک شرکت به مرجع ثبت شرکت‌‌ها

لازم به توضیح است که بر اساس ماده ۲۹۹ لایحه اصلاحی قانون تجارت، پس از اگهی شدن اتمام تصفیه شرکت، مدیر تصفیه باید هم‌زمان با اعلام اتمام تصفیه شرکت به اداره ثبت شرکت‌ها؛ دفاتر، اسناد و مدارک شرکت را به مرجع ثبت شرکت‌ها به منظور بایگانی تحویل دهد تا در صورت مراجعه اشخاص ذی‌نفع بتوان این مدارک را در اختیار آن‌ها قرار داد. این دفاتر،  اسناد و املاک پس از انحلال شرکت، تا ۱۰ سال در اداره ثبت شرکت‌ها نگهداری خواهد شد.


انحلال شرکت در مجموعه ثبت‌یار

مجموعه ثبت‌یار سعی دارد تا تمامی نیازهای کسب و کار شما را در زمینه ثبتی و قراردادی پوشش دهد تا بتوانید با خیالی آسوده امور ثبتی خود را به ما بسپارید. انحلال شرکت در مجموعه ثبت‌یار در حداقل زمان ممکن و با هزینه‌ای مناسب قابل انجام است. برای اطلاع از مراحل و قیمت انحلال شرکت، همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.


تلفن واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *