مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


نمونه صورتجلسه انتخاب مدیران در شرکت‌های سهامی خاص

نمونه صورتجلسه انتخاب مدیران در شرکت‌های سهامی خاص

هر نهادی برای اینکه بتواند در مسیر درست خود گام بردارد، نیازمند داشتن مدیر یا مدیران دلسوز است. شرکت‌های تجاری نیز از این قاعده کلی جدا نیستند. بر اساس قانون تجارت، کلیه شرکت‌های تجاری ملزم به انتخاب و معرفی مدیران خود هستند.
همان‌طور که می‌دانید مدیران شرکت، مسئولیت اداره شرکت را بر عهده دارند. اما سوال اینجاست که مدیر یا مدیران شرکت‌های تجاری چگونه منصوب می‌شوند؟ آیا انتخاب مدیران شرکت در جلسه‌های خصوصی کفایت می‌کند یا اینکه مدیران بعد از انتخاب، باید به اطلاع اداره ثبت شرکت‌ها برسد؟
در این مطلب تصمیم داریم تا شما را با نحوه انتخاب مدیران و صورتجلسه انتخاب مدیران در شرکت‌های سهامی خاص آشنا کنیم

لزوم تنظیم صورت‌جلسه

صورت‌جلسه در اصطلاح، به نوشته‌ای گفته می‌شود که بعد از برگزاری و اتمام جلسه، برای خلاصه برداری از تصمیمات اتخاذ شده تنظیم می‌شود. به عبارت دیگر، هر زمانی که جلسه رسمی برگزار می‌شود، مسئولان برگزاری جلسه در پایان آن، خلاصه‌ای از تصمیمات اتخاذ شده یادداشت کرده و به امضا اعضای حاضر جلسه می‌رسانند.

در شرکت‌های تجاری نیز، هر زمان جلسه‌ای برگزار شود، در انتهای کار باید صورت‌جلسه تنظیم شود. انتخاب مدیران شرکت نیز می‌بایست در صورتجلسه تنظیم شود و به امضا تمامی اعضای حاضر در جلسه برسد.

لزوم اطلاع به اداره ثبت شرکتها

باید توجه داشته باشید که تمامی تغییر و تحولات شرکت‌های تجاری، نباید به اطلاع اداره ثبت شرکت‌ها برسد. تنها برخی از این تغییرات باید جهت ثبت، به مرجع ثبت شرکت‌ها ارسال گردد.

مطابق ماده ۱۰۶ لایحه اصلاحی قانون تجارت، به محض انتخاب یا تغییر مدیران در شرکت‌های تجاری، یک نسخه از صورت‌جلسه باید برای اداره ثبت شرکت‌ها ارسال گردد.

 نکات مهم در نحوه تنظیم صورتجلسه انتخاب مدیران

انتخاب نوع صورتجلسه

اولین و شاید مهم‌ترین نکته در تنظیم نمونه صورت‌جلسه انتخاب مدیران، تعیین نوع صورت‌جلسه‌است. به عبارت دیگر، در قدم اول باید بدانیم تنظیم نمونه صورت‌جلسه انتخاب مدیران در صلاحیت کدامیک از مجامع عمومی شرکت قرار دارد.

انتخاب مدیران شرکت، در صلاحیت مجمع عمومی عادی است. این مجمع، باید در هر زمانی که به علت تمام شدن مدت تصدی مدیران قبلی یا در مواقعی که به علت استعفا یا فوت، احتیاج به تعیین مدیر جدید وجود داشت، توسط هیات مدیره شرکت دعوت شود و مدیران جدید را انتخاب نماید. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با انواع مجامع عمومی شرکت و حدود صلاحیت و وظایف آن‌ها به مطلب (نکات مهم نحوه برگزاری مجمع عمومی شرکت) در مجله ثبت‌یار مراجه نمایید.

طریقه نوشتن متن صحیح در صورتجلسه:
صورتجلسه مجمع عمومی عادی شرکت ….. برای انتخاب مدیران

درج مشخصات شرکت

قدم بعدی در تنظیم صورت‌جلسه انتخاب مدیران، نوشتن مشخصات شرکت است. اما باید توجه داشته باشید که لازم نیست تمامی مشخصات شرکت را در صورت‌جلسه قید کنید. تنها اطلاعات زیر کافی است.

نام شرکت: …..

نوع شرکت: (سهامی خاص، با مسئولیت محدود، تعاونی و …)

شناسه ملی شرکت: …..

شماره ثبت شرکت: …..

میزان سرمایه ثبت شده شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها: …..

درج مشخصات جلسه

در هنگام تنظیم صورت‌جلسه انتخاب مدیران، باید تاریخ، روز و ساعت برگزاری جلسه نوشته شود. علاوه بر این موضوع، باید تعداد شرکا حاضر در جلسه نیز قید شود.

طریقه نوشتن متن صحیح در صورتجلسه:
صورتجلسه مجمع عمومی عادی شرکت ….. (سهامی خاص)، ثبت شده به شماره ….. در تاریخ ….. ساعت ….. با حضور (کلیه/ اکثریت) سهام‌داران در محل قانونی شرکت (اگر جلسه در محل دیگری تشکیل شده باشد، آدرس آن محل باید درج شود) تشکیل گردید.

توصیه ثبت‌یاری:
به خاطر داشته باشد، اگر کلیه شرکا در جلسات مجمع حضور نداشته باشند؛ میبایست قبل تنظیم نمونه صورت‌جلسه انتخاب مدیران، آگهی دعوت صادر شود. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی درباره مفهوم آگهی دعوت و نحوه تنظیم آن به مطلب (روش‌های دعوت از مجمع عمومی شرکت) در مجله ثبت‌یار مراجعه نمایید.

تعیین هیئت رئیسه

وظیفه اداره مجامع عمومی شرکت بر دوش هیات رئیسه قرار دارد. برای تنظیم صورت‌جلسه انتخاب مدیران، باید اعضای هیئت رئیسه را تعیین فرمایید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی درباره هیئت رئیسه به مطلب (درباره تفاوت هیات مدیره و هیات رییسه بیشتر بدانید) در مجله ثبت‌یار مراجعه نمایید.

طریقه نوشتن متن صحیح در صورتجلسه:

در اجرای ماده ۱۰۱ لایجه اصلاحی قانون تجارت:

۱- خانم/ آقای ……………، به سمت رئیس جلسه

۲- خانم/ آقای ……………، به سمت ناظر جلسه

۳- خانم/ آقای …………..، به سمت ناظر جلسه

۴- خانم/ آقای …………..، به سمت منشی جلسه انتخاب شدند.

توصیه ثبت‌یاری:
به خاطر داشته باشید که هیات رئیسه مجامع که وظیفه اداره مجامع را بر عهده دارد؛ متشکل از یک رئیس، دو ناظر و یک نفر منشی است. تمامی اعضای هیئت رئیسه به استثنای منشی جلسه، باید سهام‌دار باشند.

انتخاب دستور جلسه

مهم‌ترین گام در تنظیم صورت‌جلسه انتخاب مدیران، تعیین دستور جلسه است. به زبان خودمانی، باید در صورتجلسه مشخص شود که در مورد چه موضوعی، بررسی و تصمیم صورت گرفته است. در اینجا، هدف از برگزاری مجمع، انتخاب مدیران جدید است. بنابراین در دستور جلسه باید اسامی مدیران جدید قید شود.

طریقه نوشتن متن صحیح در صورتجلسه:

در خصوص دستور جلسه انتخاب مدیران به شرح ذیل تصمیم‌گیری شد.

اعضای هیئت مدیره عبارتند از: خانم/ آقای ….. به شماره ملی …..، خانم/ آقای ….. به شماره ملی ….. و خانم/ آقای ….. به شماره ….. برای مدت دو سال به سمت اعضا هیات مدیره انتخاب شدند.

توصیه ثبت‌یاری:
به خاطر داشته باشید که مدت تصدی مدیران، بسته به نوع شرکت متفاوت است. به عنوان مثال اعضای هیئت مدیره شرکت سهامی خاص، حداکثر برای ۲ سال انتخاب می‌شوند، در حالی که اعضای هیات مدیره در شرکت با مسئولیت محدود می‌توانند برای مدت نامحدود انتخاب شوند. شما می‌توانید برای آشنایی با صورتجلسه انتخاب مدیران در شرکت‌های با مسئولیت محدود به مجله ثبت‌‌یار مراجعه نمایید.

اقرارنامه مدیران

یکی از نکات بسیار مهم در تنظیم صورت‌جلسه انتخاب مدیران، درج اقرارنامه مدیران است. به زبان ساده، مدیران شرکت، پس از انتخاب باید اقرار کنند که از لحاظ قانونی، ممنوعیتی برای مدیریت در شرکت‎های تجاری ندارند.

طریقه نوشتن متن صحیح در صورتجلسه:

اعضا هیئت مدیره ضمن قبولی سمت، اقرار می‌نمایند که هیچ‌گونه سو پیشینه کیفری نداشته و ممنوعیت اصل ۱۴۱ قانون اساسی و مواد ۱۱۱ و ۱۲۶ لایحه اصلاحی قانون تجارت را ندارند.

توصیه ثبت‌یاری:
به شما پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اقرارنامه مدیران به مطلب (اقرارنامه مدیران نمونه کامل متن) در مجله ثبت‌یار مراجعه نمایید.

تعیین دارنده حق امضا

در صورتجلسه باید یک نفر برای گرفتن آگهی تغییرات از اداره ثبت شرکت‌ها مشخص شود. این شخص می‌تواند از بین اعضای هیئت مدیره، بازرسین، وکلای شرکت یا سهام‌دارن انتخاب شود.

طریقه نوشتن متن صحیح در صورتجلسه:

به خانم/ آقای ….. (احدی از مدیران)، وکالت داده می‌شود که ضمن مراجعه به اداره ثبت شرکت‌ها، نسبت یه ثبت صورتجلسه و پرداخت حق‌الثبت و امضا ذیل دفاتر ثبت اقدام کند.

امضا اعضای هیئت مدیره، هیئت رئیسه و سهامداران حاضر در جلسه

تمامی اعضای هیئت مدیره و هیات رییسه و شرکا، که در جلسه حضور داشته‌اند، باید ذیل صورتجلسه را امضا کنند.

توصیه ثبت‌یاری:
به خاطر داشته باشید که امضا اشخاص حاضر در شرکت باید ذیل تمامی صفحات وجود داشته باشد. به عنوان مثال اگر صورتجلسه ۳ صفحه باشد، باید تمامی صفحات به امضا اعضا حاضر برسد.


تنظیم نمونه صورتجلسه در سامانه ثبتیار

مجموعه ثبت‌یار به منظور فراهم کردن راحتی شما مشتریان محترم جهت تنظیم صورتجلسه، سامانه‌ای را طراحی کرده است. این سامانه به شما کمک می‌کند تا با وارد کردن اطلاعات شرکت و نوع تغییرات مورد نظر، صورتجلسه مورد نظر خود را تنها با چند کلیک دریافت نمایید. شما می‌توانید برای آشنایی با سامانه ثبت‌یار به نشانی sabtyar.com مراجعه نمایید یا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تلفن پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.8/5 (5)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *