مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


اگر پلمپ دفاتر سال ۹۸ را انجام نداده باشیم باید چه اقدامی انجام شود؟

اگر پلمپ دفاتر سال ۹۸ را انجام نداده باشیم باید چه اقدامی انجام شود؟

اگر پلمپ دفاتر سال ۹۸ را انجام نداده باشیم باید چه اقدامی انجام شود؟ این سوال ممکن است سوال بسیاری از صاحبان کسب و کار، مدیرعامل یا مدیران باشد. اما قبل از پاسخ به این سوال، باید با مفهوم دفاتر پلمپ و الزامات آن آشنا شویم.

دفاتر پلمپ و انواع آن

اخد دفاتر پلمپ یکی از الزامات تاجران است. تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که به شغل تجارت اشتغال دارند، موظفند تا پایان سال مالی شرکت، نسبت به پلمپ دفاتر قانونی خود اقدام کنند. یعنی این الزام فقط مختص به شرکت‌ها نیست. ممکن است شخص حقیقی بدون آنکه شرکتی را به ثبت رسانده باشد، منحصرا به شغل تجارت مشغول باشد؛ این شخص نیز بر اساس الزام قانون تجارت مکلف است در پایان سال، نسبت به دریافت دفاتر پلمپ خود اقدام کند.

بر اساس ماده ۶ قانون تجارت، دفاتر قانونی شامل دفتر روزنامه، دفتر کل، دفتر دارایی و دفتر کپیه است.

در بین دفاتر قانونی، تنها دفتر روزنامه و دفتر کل احتیاج به پلمپ دارند.

دفتر روزنامه، دفتری‌ست که تاجر باید روزانه، کلیه مطالبات و قروض خود را به ترتیب تاریخ در آن ثبت کند؛ در حالی‌که دفتر کل، به دفتر گفته می‌شود که مطالب آن، از دفتر روزنامه استخراج می‌شود و لازم است هفته‌ای یکبار توسط تاجر تکمیل شود.

موعد دریافت دفاتر پلمپ

تاجر از ابتدای سال تا پایان سال مالی شرکت مهلت دارد تا نسبت به اخد دفاتر پلمپ قانونی اقدام کند. به عنوان مثال برای پملپ دفاتر قانونی سال ۱۳۹۸، از ابتدای سال ۹۸، تا ۲۹ اسفند ماه سال ۹۸ فرصت باقی است. در سال جاری، علاوه بر پلمپ دفاتر قانونی سال۹۸، می‌توانید پلمپ دفاتر قانونی سال ۹۹ را نیز ثبت کنید. یعنی در هر سال، امکان دریافت دفاتر پلمپ سال جاری و سال آینده وجود دارد.

اکنون می‌خواهیم بدانیم که در سال جاری، امکان پلمپ دفاتر سال ۹۸ گذشته وجود دارد؟

بسیار دیده شده است که افراد به علت مشغله کاری یا در مواقعی به علت فراموشی، فرصت پلمپ دفاتر قانونی خود را از دست داده‌اند. آیا بعد از انقضای یک سال مالی، می‌توان نسبت به دریافت دفاتر پلمپ سال گذشته اقدام نمود؟

در پاسخ باید گفت که چنین امکانی وجود ندارد. یعنی نمی‌توان در سال جاری، برای دریافت دفاتر پلمپ قانونی سال گذشته اقدام کرد. به عنوان مثال برای دریافت دفاتر پلمپ سال ۹۸، فقط تا پایان سال ۹۸ فرصت باقی‌ست و با شروع سال جدید، دیگر امکان اخد دفاتر پلمپ سالی‌ که گذشت، وجود ندارد.

علی الراس چیست؟

زمانی‌که اداره دارائی یا مالیات به دلایل مختلف نتواند مالیات یک مجموعه را محاسبه نماید، اداره دارایی خودش راسا وارد عمل شده که اصطلاحا به آن «علی‌الراس» می‌گویند.

حذف علی‌الراس از نظام مالیاتی کشور

در آخرین اصلاحات انجام گرفته در قوانین مالیاتی کشور در سال ۱۳۹۴، شاهد تحولات و تغییرات مهم در حوزه مالیاتی بوده‌ایم. بر اساس این اصلاحیه، از ابتدای سال ۱۳۹۵، مبنای تشخیص درآمد مشمول مالیات؛ اسناد، مدارک و شواهد عینی خواهد بود.

در گذشته، ساز و کار سیستم مالیاتی به این شکل بود که اگر شخصی در انجام وظایف قانونی خود برای پرداخت مالیات، تخلفی انجام می‌داد؛ به عنوان مثال اداره مالیات، درآمد پنهان شده‌ای از او مشاهده می‌کرد یا در مدارک ابرازی به اداره مالیات نقصی مشاهده می‌شد، میزان مالیات او براساس تخمین کارشناسان اداره امور مالیات تعیین می‌گردید.

شخصی را در نظر بگیرید که به علت فراموشی نتوانسته در سر موعد مقرر، دفاتر قانونی خود را پلمپ کند. در این موارد، مطابق قانون سابق اداره امور مالیاتی، مالیات این شخص علی‌الراس محاسبه می‌گردید اما با این تغییر مهم، مبنای محاسبه مالیات برای اشخاصی که به تکالیف قانونی خود عمل نکرده‌اند، بر اساس مدارک و شواهد عینی تعیین می‌شود.

اخذ دفاتر پلمپ در مجموعه ثبت‌یار

مجموعه ثبتی و قراردادی ثبت‌یار می‌تواند دفاتر پلمپ شما را، با هزینه متناسب به ثبت برساند. اما پیشنهاد ما به شما این است که به علت افزایش قیمت پلمپ دفاتر توسط اداره ثبت شرکت‌ها‌ در روز‌‌های پایانی سال، برای اخذ دفاتر پلمپ سال ۹۸ خود، همین حالا اقدام نمایید. شما می‌توانید برای اطلاع از هزینه‌ها و روند اخذ دفاتر پلمپ با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تلفن واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

3/5 (1)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *