مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


قانون سنوات کارگران در سال ۹۹ ابلاغ شد!

قانون سنوات کارگران در سال ۹۹ ابلاغ شد!

بر اساس دادنامه ۳۳۲۸ هیات عمومی دیوان عدالت اداری، قانون سنوات کارگران در سال ۹۹ ابلاغ شد! مطابق ماده ۲۱ قانون کار، سنوات در واقع، مزایای پایان کار کارگران محسوب می‌شود. سنوات یکی از مزایای اجباری کارگران است که کارفرمایان در هر حالت موظف به پرداخت آن هستند.

در قرارداد کار، درباره مبلغ و نحوه پرداخت سنوات به کارگران تعیین تکلیف می‌شود. اما می‌خواهیم بدانیم که آیا سنوات به تمامی کارگران مشمول قانون کار تعلق می‌گیرد؟

به خاطر داشته باشید که سنوات، فقط به کارگرانی تلعق می‌گیرد که حداقل یک سال کارکرد داشته باشند. این مبلغ، معادل یک ماه آخرین حقوق دریافتی کارگران در هر سال است. یعنی، کارفرمایان مکلفند در سال، معادل یک ماه حقوق کارگران به عنوان سنوات به آن‌ها پراخت کنند.

این مبلغ می‌تواند به صورت سالانه یا ماهانه پرداخت شود. اما بسیاری از کارفرمایان ترجیح می‌دهند که مجموع این مبلغ را، در زمان قطع همکاری با کارگران بپردازند.

نحوه محاسبه سنوات کارگران در سال ۹۸

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، سنوات یکی از مزایای اجباری کارگران به حساب می‌آید. در قانون قدیم، معیار پرداخت سنوات به کارگران، میزان پایه حقوق کارگر بوده است. اما اکنون در محاسبه سنوات ۹۹، تغییراتی صورت گرفته، که در ادامه آن را بیان کرده‌ایم.

نحوه محاسبه سنوات ۹۹ کارگران

بر اساس دادنامه ۳۳۲۸ هیات عمومی دیوان عدالت اداری، قانون جدید محاسبه سنوات ۹۹ کارگران به تمامی ادارت کار ابلاغ گردید. بر اساس قانون قدیم، سنوات کارگران بر اساس میزان پایه حقوق کارگران تعیین می‌شد. اما از این پس، مجموع دریافتی‌های کارگران در یک ماه کاری، معیار محاسبه سنوات ۹۹ است. به عنوان مثال، اگر پایه حقوق یک شخص، ۰۰۰/۰۰۰/۱۸ ریال باشد. اما مجموع حقوق دریافتی او با در نظر گرفتن، حق مسکن و حق اولاد و پاداش، به حدود ۲۸/۰۰۰/۰۰۰ ریال برسد. معیار پرداخت سنوات ۹۹ این شخص، همان ۲۸/۰۰۰/۰۰۰ ریال است.

بنابراین، پرداخت سنوات از این پس تمامی عناوین مقرر در ماده ۳۴ و ۳۵ قانون کار را در بر می‌گیرید. به زبان ساده، بر اساس قانون جدید، مجموع دریافتی فرد از جمله حق مسکن، حق اولاد، بن کارگری و حتی مزایای غیرنقد، معیار محاسبه سنوات ۹۹ است.

اشتباهات متداول:
کارفرمایان محترم به خاطر داشته باشید که حق سنوات ۹۹ کارگران به روز محاسبه می‌شود. یعنی، اگر کارگری ۱۰ سال سنوات خود را دریافت نکرده باشد، در سال آخر می‌تواند این مبلغ را، با نرخ سنوات سال آخر کار خود دریافت نماید.

تفاوت پایه سنوات و سنوات خدمت

سنوات به معنی پاداش پایان کار است. پایه سنوات فقط به کارگرانی تعلق می‌گیرد که یک سال تمام کارکرد داشته باشند. اما سنوات خدمت، به تمای کارگرانی که حداقل حقوق وازارت کار را دریافت می‌کنند، تعلق می‌گیرد. به عبارت دیگر، اگر شما فقط ۵ ماه کارکرد داشته باشید، مشمول پایه سنوات نمی‌شوید. اما سنوات خدمت به شما تعلق می‌گیرد.

سنوات خدمت در کشور ما برای کمک به قشری‌ست که حداقل حقوق را دریافت می‌کنند. پرداخت سنوات خدمت همانند پایه سنوات اجباری است.

توصیه ثبت‌یاری:
شما می‌توانید قرارداد کار سال ۹۹ را به صورت رایگان و با اعمال تمامی تغییرات جدید از مجموعه ثبت‌یار دریافت نمایید. در صورت داشتن هرگونه سوال در خصوص تنظیم قرارداد کار یا سایر قراردادهای حرفه‌ای، همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تلفن واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

سنوات چیست و به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

سنوات همان پاداش پایان کار است و به کارمندانی که تحت عنوان قانون کار فعالیت می‌کنند، تعلق می‌گیرد.

پایه سنوات با سنوات خدمت چه تفاوتی دارند؟

کارکنانی که بیش از یک سال سابقه فعالیت داشته باشند، پایه سنوات دریافت می‌کنند ولی همه کارکنان با هر میزان سابقه مستحث سنوات خدمت به میزان کارکرد خود هستند.

آیا پرداخت سنوات به کارکنان اجباری است؟

بله، کارفرما موظف به پرداخت سنوات با شرایط قانونی است.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.64/5 (11)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • اسماعیل محمدزاده

  سلام سوالی داشتم لطفا راهنمایی کنید.
  اینکه من از اول اردیبهشت سال ۹۷ قرارداد بستم و قرارداد سال دومم در کارگاه آخر فروردین ۹۹ تموم شده آیا میتوانم سنوات خدمت را طبق حقوق ومزایای کامل(۲۳۳۵۰۰۰تومان)تصویب شده سال ۹۹ هم برای سال اول و هم برای سال دوم دریافت کنم؟ ؟؟؟؟

 • دادقانی

  کارمندی در شرکت الف کار می کرده شرکت الف با شرکت ب ادغام میشه وبعد در شرکت ج ادغام شده و الان بعد از گذشت چند سال درخواست حق سنوات خود را دارد ایا حق سنوات با اخرین حقوق این فرد حساب میشه یا با اخرین حقوق الان؟

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام و وقت بخیر.
   دوست عزیز نحوه پرداخت سنوات بسته به نوع قرارداد تنظیم شده، می‌تونه متفاوت باشه، مثلا اگر قراردادهای شما ۶ ماهه تنظیم می‌شده، سنوات پرداختی به پرسنل قطعی بوده و الان نمیتونن بر اساس قانون جدید و آخرین حقوق، مبلغی رو مطالبه کنن. اما اگر نوع کار پرسنل و قرارداد تنظیمی ماهیت دائم داشته باشه و تاکنون سنواتی دریافت نکرده باشن، میزان سنوات تمامی سال‌های پرداخت نشده، بر اساس آخرین حقوق و مزایا باید پرداخت بشه.

 • حسین ولیپور

  باسلام کارگری که هر سال سنواتشو تسویه کرده ایا علی الحساب بوده یا قطعی

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام حسین عزیز؛
   سنوات پرداختی شما قطعی است.