مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

تنظیم قرارداد

قانون سنوات کارگران در سال ۹۹ ابلاغ شد!

قانون سنوات کارگران در سال ۹۹ ابلاغ شد!

بر اساس دادنامه ۳۳۲۸ هیات عمومی دیوان عدالت اداری، قانون سنوات کارگران در سال ۹۹ ابلاغ شد! مطابق ماده ۲۱ قانون کار، سنوات در واقع، مزایای پایان کار کارگران محسوب می‌شود. سنوات یکی از مزایای اجباری کارگران است که کارفرمایان در هر حالت موظف به پرداخت آن هستند.

در قرارداد کار، درباره مبلغ و نحوه پرداخت سنوات به کارگران تعیین تکلیف می‌شود. اما می‌خواهیم بدانیم که آیا سنوات به تمامی کارگران مشمول قانون کار تعلق می‌گیرد؟

به خاطر داشته باشید که سنوات، فقط به کارگرانی تلعق می‌گیرد که حداقل یک سال کارکرد داشته باشند. این مبلغ، معادل یک ماه آخرین حقوق دریافتی کارگران در هر سال است. یعنی، کارفرمایان مکلفند در سال، معادل یک ماه حقوق کارگران به عنوان سنوات به آن‌ها پراخت کنند.

این مبلغ می‌تواند به صورت سالانه یا ماهانه پرداخت شود. اما بسیاری از کارفرمایان ترجیح می‌دهند که مجموع این مبلغ را، در زمان قطع همکاری با کارگران بپردازند.

نحوه محاسبه سنوات کارگران در سال ۹۸

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، سنوات یکی از مزایای اجباری کارگران به حساب می‌آید. در قانون قدیم، معیار پرداخت سنوات به کارگران، میزان پایه حقوق کارگر بوده است. اما اکنون در محاسبه سنوات ۹۹، تغییراتی صورت گرفته، که در ادامه آن را بیان کرده‌ایم.

نحوه محاسبه سنوات ۹۹ کارگران

بر اساس دادنامه ۳۳۲۸ هیات عمومی دیوان عدالت اداری، قانون جدید محاسبه سنوات ۹۹ کارگران به تمامی ادارت کار ابلاغ گردید. بر اساس قانون قدیم، سنوات کارگران بر اساس میزان پایه حقوق کارگران تعیین می‌شد. اما از این پس، مجموع دریافتی‌های کارگران در یک ماه کاری، معیار محاسبه سنوات ۹۹ است. به عنوان مثال، اگر پایه حقوق یک شخص، ۰۰۰/۰۰۰/۱۸ ریال باشد. اما مجموع حقوق دریافتی او با در نظر گرفتن، حق مسکن و حق اولاد و پاداش، به حدود ۲۸/۰۰۰/۰۰۰ ریال برسد. معیار پرداخت سنوات ۹۹ این شخص، همان ۲۸/۰۰۰/۰۰۰ ریال است.

بنابراین، پرداخت سنوات از این پس تمامی عناوین مقرر در ماده ۳۴ و ۳۵ قانون کار را در بر می‌گیرید. به زبان ساده، بر اساس قانون جدید، مجموع دریافتی فرد از جمله حق مسکن، حق اولاد، بن کارگری و حتی مزایای غیرنقد، معیار محاسبه سنوات ۹۹ است.

اشتباهات متداول:
کارفرمایان محترم به خاطر داشته باشید که حق سنوات ۹۹ کارگران به روز محاسبه می‌شود. یعنی، اگر کارگری ۱۰ سال سنوات خود را دریافت نکرده باشد، در سال آخر می‌تواند این مبلغ را، با نرخ سنوات سال آخر کار خود دریافت نماید.

تفاوت پایه سنوات و سنوات خدمت

سنوات به معنی پاداش پایان کار است. پایه سنوات فقط به کارگرانی تعلق می‌گیرد که یک سال تمام کارکرد داشته باشند. اما سنوات خدمت، به تمای کارگرانی که حداقل حقوق وازارت کار را دریافت می‌کنند، تعلق می‌گیرد. به عبارت دیگر، اگر شما فقط ۵ ماه کارکرد داشته باشید، مشمول پایه سنوات نمی‌شوید. اما سنوات خدمت به شما تعلق می‌گیرد.

سنوات خدمت در کشور ما برای کمک به قشری‌ست که حداقل حقوق را دریافت می‌کنند. پرداخت سنوات خدمت همانند پایه سنوات اجباری است.

توصیه ثبت‌یاری:
شما می‌توانید قرارداد کار سال ۹۹ را به صورت رایگان و با اعمال تمامی تغییرات جدید از مجموعه ثبت‌یار دریافت نمایید. در صورت داشتن هرگونه سوال در خصوص تنظیم قرارداد کار یا سایر قراردادهای حرفه‌ای، همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تلفن واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

سنوات چیست و به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

سنوات همان پاداش پایان کار است و به کارمندانی که تحت عنوان قانون کار فعالیت می‌کنند، تعلق می‌گیرد.

پایه سنوات با سنوات خدمت چه تفاوتی دارند؟

کارکنانی که بیش از یک سال سابقه فعالیت داشته باشند، پایه سنوات دریافت می‌کنند ولی همه کارکنان با هر میزان سابقه مستحث سنوات خدمت به میزان کارکرد خود هستند.

آیا پرداخت سنوات به کارکنان اجباری است؟

بله، کارفرما موظف به پرداخت سنوات با شرایط قانونی است.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.67/5 (12)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • اسماعیل محمدزاده

    سلام سوالی داشتم لطفا راهنمایی کنید.
    اینکه من از اول اردیبهشت سال ۹۷ قرارداد بستم و قرارداد سال دومم در کارگاه آخر فروردین ۹۹ تموم شده آیا میتوانم سنوات خدمت را طبق حقوق ومزایای کامل(۲۳۳۵۰۰۰تومان)تصویب شده سال ۹۹ هم برای سال اول و هم برای سال دوم دریافت کنم؟ ؟؟؟؟

  • دادقانی

    کارمندی در شرکت الف کار می کرده شرکت الف با شرکت ب ادغام میشه وبعد در شرکت ج ادغام شده و الان بعد از گذشت چند سال درخواست حق سنوات خود را دارد ایا حق سنوات با اخرین حقوق این فرد حساب میشه یا با اخرین حقوق الان؟

    • سید مجتبی مصطفوی

      سلام و وقت بخیر.
      دوست عزیز نحوه پرداخت سنوات بسته به نوع قرارداد تنظیم شده، می‌تونه متفاوت باشه، مثلا اگر قراردادهای شما ۶ ماهه تنظیم می‌شده، سنوات پرداختی به پرسنل قطعی بوده و الان نمیتونن بر اساس قانون جدید و آخرین حقوق، مبلغی رو مطالبه کنن. اما اگر نوع کار پرسنل و قرارداد تنظیمی ماهیت دائم داشته باشه و تاکنون سنواتی دریافت نکرده باشن، میزان سنوات تمامی سال‌های پرداخت نشده، بر اساس آخرین حقوق و مزایا باید پرداخت بشه.

  • حسین ولیپور

    باسلام کارگری که هر سال سنواتشو تسویه کرده ایا علی الحساب بوده یا قطعی

    • سید مجتبی مصطفوی

      سلام حسین عزیز؛
      سنوات پرداختی شما قطعی است.

  • محسن محمدی

    سلام
    من از سال ۸۲ در شرکت خصوصی کار میکرد در سال ۹۱ یک بار وسط قرارداد سنوات گرفتم آیا محاسبه سنوات من از ابتدا تعلق میگیره یا از سال ۹۱؟

    • سید مجتبی مصطفوی

      سلام محسن عزیز؛
      اگر یک بار سنوات شما پرداخت شده باشد، فقط برای از آن تاریخ به بعد مجددا سنوات به شما تعلق خواهد گرفت.

  • م. افشار

    سلام
    من در سال جاری به دلیل شکستگی دست یک ماه مرخصی استعلاجی( بدون حقوق) داشتم
    آیا مبنای محاسبه عیدی و سنوات بر اساس یکسال کامل هست و یا بر اساس ۱۱ ماه کارکرد محاسبه می شود؟

    • سید مجتبی مصطفوی

      سلام دوست عزیز. وقت بخیر؛
      اگر استعلاجی بدون حقوق باشد، مبنای محاسبه سنوات و عیدی، ۱۱ ماه کارکرد خواهد بود.

  • کارفرما

    نخست باید توجه کرد که دیوان عدالت اداری نمی تواند مفاد قانون کار را اصلاح، تعدیل یا تغییر دهد. چون صلاحیت ذاتی ندارد. تغییر قانون باید در مجلس صورت بگیرد.
    ماده ۳۷ – ب : در صورتیکه بر اساس قرارداد یا عرف کارگاه ، پرداخت مزد به صورت ماهانه باشد ، این پرداخت باید در آخر ماه صورت گیرد در این حالت مزد مذکور “حقوق” نامیده می شود.
    ماده ۳۵ : “مزد” عبارت است از وجوه نقدی یا غیر نقدی و یا مجموع آنها که در مقابل انجام کار به کارگر پرداخت می شود.
    ماده ۳۴- کلیه دریافتهای قانونی به کارگر به اعتبار قرارداد کار اعم از مزد یا حقوق کمک عائله مندی ، هزینه های مسکن ، خواربار ، ایاب و ذهاب ، مزایای غیر نقدی ، پاداش افزایش تولید ، سود سالانه و نظایر اینها دریافت می نماید را حق السعی می نامند.
    تبصره ۳- ماده ۳۶ : مزایای رفاهی و انگیزه ای از قبیل کمک هزینه مسکن ، خواروبار و کمک عائله مندی ، پاداش افزایش تولید و سود سالانه جزو مزد ثابت و مزد مبنا محسوب نمی شود.
    بنابراین حقوق شامل حقوق کمک عائله مندی ، هزینه های مسکن ، خواربار ، ایاب و ذهاب ، مزایای غیر نقدی ، پاداش افزایش تولید ، سود سالانه و نظایر اینها نخواهد بود.
    توجه کنید که طبق
    ماده ۴۰ : در مواردی که با توافق طرفین قسمتی از مزد به صورت غیر نقدی پرداخت می شود، باید ارزش نقدی تعیین شده برای اینگونه پرداختها منصفانه و معقول باشد.
    این پرداخت غیر نقدی شامل مزد می باشد و کاملاً متفاوت با حق خواربار و مزایای غیر نقدی می باشد.
    حق خواربار و مزایای غیر نقدی علاوه بر مزد پرداخت می شود
    ماده ۲۴ : در صورت خاتمه قرارداد کار، کار معین یا مدت موقت ، کارفرما مکلف است به کارگری که مطابق قرارداد ، یکسال یا بیشتر، به کار اشتغال داشته است برای هر سال سابقه ، اعم از متوالی یا متناوب ، بر اساس “آخرین حقوق” مبلغی معادل یک ماه حقوق به عنوان مزایای پایان کار به وی پرداخت نماید.

    بنابراین سنوات شامل حقوق کمک عائله مندی ، هزینه های مسکن ، خواربار ، ایاب و ذهاب ، مزایای غیر نقدی ، پاداش افزایش تولید ، سود سالانه و نظایر اینها نخواهد بود.

    • سید مجتبی مصطفوی

      سلام و وقت بخیر. ممنون که با حوصله فراوان نظر خودتون رو با ما در میان گذاشتید؛
      مصوبات دیوان عدالت اداری به عنوان رای وحدت رویه شمرده شده و همانند قانون قابلیت اجرایی دارد. این موضوع تغییر قانون محسوب نشده بلکه صرفا به دلیل اختلافاتی که در مورد یک قانون و یا نحوه اجرای اون ایجاد میشود، رای وحدت رویه صادر شده که همه بتوانند از یک رویه واحد برای اجرای آن قانون استفاده کنند. علاوه بر این، رای وحدت رویه که در خصوص سنوات کارگران در سال ۹۹ صادر شده بود در حال حاضر ابطال شده و مبنای پایه سنوات بر اساس روال قدیم، همچنان بر اساس پایه حقوق محاسبه می‌شود.

  • حسین ملک حسینی

    سلام
    وقت شما بخیر
    متشکرم از مطالب مفید شما
    من۳ سال در شرکتی کار کردم که ۲ سال نخست آن را به صورت پیمانکاری ( یا تعدادی ) و سال اخر را با قرارداد اداری کاری کار کردم. البته این موضوع را متذکر بشوم که کارفرما خود را در قرارداد ۲ سال اول که به صورت پیمانکاری بود از پرداخت عیدی و سنوات منع کرده بود ولی بیمه من را پرداخت می کرد . الان هم مدت ۱۷ روز است که با ان شرکت قطع همکاری کرده ام ولی هنوز به من سنوات پرداخت نکرده است. ۳ تا سوال داشتم از خدمتتون :
    ۱ اینکه بابت اون ۲ سال اول به من عیدی و سنوات تعلق می گیرد؟
    ۲ اینکه ملاک محاسبه سنوات من به چه صورت است؟
    ۳ کارفرما چه مدت بعد از قطع همکاری فرصت دارد که سنوات من را پرداخت کند؟

    • سید مجتبی مصطفوی

      سلام دوست عزیز، وقت شما بخیر؛
      قرارداد شما در دو سال اول که به صورت پیمانکاری بوده، شامل عیدی و سنوات نمی‌شود. ملاک محاسبه سنوات هم بر اساس میزان پایه حقوق شما محاسبه شده که بسته به قرارداد میتواند سالانه، ۱ پایه حقوق یا بیشتر در نظر گرفته شود. مهلت پرداخت سنوات به صورت عرفی است اما در صورت قطع همکاری، کارفرما باید ظرف مدت زمان کوتاهی با شما تسویه حساب کند.

  • بهنام صالحی

    آیا طبق قانون در خصوص پرداخت حق سنوات پایان کار، کارفرما ملزم به دریافت رسید امضا شده (و اثر انگشت) از کارگر میباشد؟ شامل مدت کارکرد، حقوق ماهانه، تاریخ شروع و پایان کار و غیره.
    لذا
    مشکل من به عنوان کارگر که به دادگاه کشیده شده
    کارفرما سنوات اینجانب را پرداخت نکرده و رسید هم ندارد.
    مبالغی که به عنوان تنخواه گردان کارخانه به حساب من ریخته ، به دادگاه به عنوان حق سنوات مطرح کرده و
    متاسفانه دادگاه هم پذیرفت.

    • سید مجتبی مصطفوی

      سلام بهنام عزیز؛
      اثبات اینکه مبالغ پرداخت شده به حساب شما به عنوان سنوات واریز شده بر عهده کارفرماست و باید سند واریز و امضا کارگر پایین اسناد باشد.
      اما در مورد موضوع شما، چون ادعای تنخواه مطرح شده، شما باید اثبات کنید که مبالغ واریز شده به حساب شما برای تنخواه شرکت بوده و نه سنوات.

  • Hormoz Jahansoozi

    اگر یک نفر بازنشسته استخدام شود .آیا شامل سنوات میشود؟

    • سید مجتبی مصطفوی

      سلام و وقت بخیر.
      اگر رابطه جدید استخدامی بر پایه قانون کار نباشد، به ایشان سنواتی تعلق نمیگیرد.

  • سلام
    من ۱۳ سال هست توی یه شرکت کار میکنم
    تا الان دوبار سنواتم رو حساب کردند و بهم دادند. دوسال پیش و چهار سال پیش
    الان شرکت داره تعطیل میشه. سنوات من رو دوسال باقی مونده باید بدند یا اینکه بر اساس آخرین حقوق کل ۱۳ سال رو حساب کنند و مبلغی که گرفتم کسر کنند و مابقی رو بهم بدند؟
    ممنون میشم جواب بدید؟

    • سید مجتبی مصطفوی

      سلام محمد عزیز. وقت بخیر؛
      اگر قرارداد شما موقت باشد، فقط سنوات ۲ سال آخر به شما تعلق میگیرد. چون سنوات سال‌های پیش کاملا پرداخت شده است. اما اگر قرارداد شما به صورت بلند مدت یا دائمی باشد، مابه التفاوت حقوق امسال نسبت به سال های گذشته (بر اساس آخرین حقوق دریافتی) باید طی این ۱۳ سال محاسبه شده و به شما پرداخت شود.