فهرست عناوین

ورود به دنیای گسترده تجارت، نیازمند آشنایی کافی با ضوابط آن است. به عنوان مثال اگر شما تصمیم دارید به تجارت بپردازید، پیش از هر اقدامی لازم است با اصطلاحات این حوزه آشنا شوید. همان‌طور که می‌دانید مجوز لازم برای انجام صادارت و واردات در کشور، داشتن کارت بازرگانی‌ است. بنابراین باید قبل از اقدام برای دریافت کارت، با اصطلاحات کارت بازرگانی آشنایی کافی داشته باشید.


کارت بازرگانی و کاربرد آن

در یک تعریف ساده می‌توان کارت بازرگانی را مجوزی دانست که به دارنده آن، اجازه انجام مبادلات بین‌المللی در قالب واردات و صادرات را می‌دهد. این کارت از سوی اتاق بازرگانی صادر می‌شود و هر یک از اشخاص حقیقی یا حقوقی می‌توانند نسبت به دریافت آن اقدام نمایند.

کاربرد کارت بازرگانی منحصر به انجام مبادلات بین‌المللی نیست بلکه می‌توان آن را به نوعی تسهیل‌کننده مراودات تجاری در قالب بین‌المللی دانست. با این وصف که دارنده این کارت می‌تواند روابط خود را با تجار خارجی، ضمن شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی گسترش دهد یا از طریق تسهیل صدور ویزای تجاری، تجارت بین‌المللی خود را ارتقا ببخشد.


اصطلاحات متداول در کارت بازرگانی

تمامی امور را باید از جنبه‌های مختلف مورد توجه قرار داد. در واقع توجه به نکات گوناگون چالش‌ها را کاهش می‌دهد، ضمن اینکه در اموری مانند کسب و کارها می‌تواند سرعت پیشرفت شما را افزایش دهد. در همین راستا ما در ثبت‌یار ضمن دریافت این کارت برای شما به‌عنوان یکی از خدمات مجموعه، شما را با پرکاربردترین اصطلاحات کارت بازرگانی آشنا می‌کنیم.


اتاق بازرگانی

اولین قدم برای برای دریافت کارت بازرگانی، این است که بدانیم، کارت بازرگانی از چه مرجعی صادر می‌شود؟   به عبارت دیگر، برای دریافت کارت بازرگانی به کجا باید مراجعه کنیم؟

بنابراین یکی از اصطلاحات کارت بازرگانی که باید نسبت به آن آشنا باشید، مرجع صادرکننده یعنی اتاق بازرگانی‌، صنایع، معادن و کشاورزی ایران است. این نهاد دارای شعبات مختلف در شهرهای ایران است که تمامی آن‌ها، تحت نظر اتاق بازرگانی ایران فعالیت می‌کنند و هر یک دارای سامانه مجزا هستند.


سامانه هوشمند کارت بازرگانی

دیدم که مرجع صدور کارت بازرگانی، اتاق بازرگانی هر استان است اما دریافت کارت بازرگانی علاوه بر ثبت سیستمی در سامانه هوشمند کارت بازرگانی، نیاز به مراجعه حضوری هم دارد. به همین دلیل، اتاق بازرگانی در هر استان، برای راحتی کار، ترتیبی را پش بینی کرده تا افراد در همان استان خود بتوانند کارت بازرگانی دریافت کنند.

نکته‌ای که باید نسبت به آن توجه کافی داشته باشید، این است که نحوه استفاده از سامانه هوشمند، نیاز به اطلاعات و تجربه کافی دارد. چرا که هر گونه اشتباه در فرآیند ثبت اطلاعات می‌تواند عدم تایید و طولانی شدن روند اخذ کارت را برای شما در پی داشته باشد. برای سهولت در این امر می‌توانید از کارشناسان این حوزه کمک بگیرید. ثبت‌یار با ارائه خدمات آنلاین، ضمن مشاوره رایگان این کار را برای شما تسهیل کرده است.

توصیه ثبت‌یاری:
برای صدور کارت بازرگانی در هر شهر، لازم است متقاضی نسبت به دریافت کارت از اتاق بازرگانی شهر محل فعالیت خود، اقدام نماید گرچه محل سکونت وی شهر دیگری باشد.


تمدید کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی

کارت بازرگانی مانند بسیاری از مجوزهای قانونی برای مدت محدودی صادر می‌شود و پس از انقضای آن، در صورتی‌که متقاضی، مایل به ادامه فعالیت در این زمینه باشد، می‌تواند نسبت به تمدید کارت بازرگانی از طریق اتاق بازرگانی اقدام نماید. به همین منظور باید مدارک تعیین شده را به این مرجع ارائه نموده و سایر مراحل تمدید را طی کند.


گواهی عدم سو پیشینه

یکی از شرایط مهم در اخذ بسیاری از مجوز‌ها و انجام امور ثبتی، ارائه گواهی عدم سو پیشینه است. این گواهی به معنای نداشتن سابقه کیفری موثر است که موارد آن به موجب قانون مشخص شده است. در واقع قانون، برای انجام امور مختلف، سلامت اخلاقی و نداشتن سابقه کیفری را مدنظر قرار داده است تا از آن طریق امکان ارتکاب جرم را به حداقل برساند.


بدهی گمرکی و بدهی مالیاتی (گواهی ماده 186 مالیات)

از اصطلاحاتی که در دریافت کارت بازرگانی با آن مواجه می‌شوید، استعلام بدهی گمرگی و بدهی مالیاتی‌ست. شخصی که برای دریافت کارت بازرگانی اقدام می‌کند، باید بدهی مالیاتی و گمرکی خود را (در صورت وجود) بپردازد. اگر شما به عنوان یک شخص حقوقی (شرکت) برای دریافت کارت اقدام کنید، بدهی مالیاتی و گمرکی شرکت استعلام می‌شود.


فرم الف (گردش حساب بانکی)

یکی از اصلاحات کارت بازرگانی که در فرایند دریافت کارت وجود دارد، فرم الف یا همان گردش حساب بانکی‌ست. در این فرم اطلاعات حساب جاری متقاضی و تعداد چک‌های برگشتی شخص نمایش داده می‌شود.


فرم منشور (تعهدنامه عضویت)

از دیگر اصطلاحات کارت بازرگانی فرم منشور است که متقاضی دریافت کارت باید تعهدنامه مقرر در قانون را تهیه و تکمیل نماید. این تعهدنامه در اصطلاح فرم منشور نامیده می‌شود.


اظهارنامه ثبت در دفاتر تجاری

متقاضی دریافت کارت باید اظهارنامه‌ای را تحت عنوان اظهارنامه ثبت در دفاتر تجاری تنظیم نماید. در این اظهارنامه مشخصات متقاضی دریافت کارت و نوع تجارتی که قصد انجام آن را دارد، نوشته می‌شود.


کد کارگاه

کارفرکایان مکلفند بعد از تاسیس شرکت، ظرف مدت زمان ۱۵ روز، با مراجعه به نزدیک‌ترین شعبه تامین اجتماعی، کارمندان خود را بیمه نمایند و کد کارگاه دریافت کنند. اطلاعاتی مانند کد کارگاه، شعبه بیمه کننده، از مواردی‌‌ست که برای دریافت کارت بازرگانی لازم است.


ابطال و تعلیق کارت بازرگانی

از دیگر اصطلاحات کارت بازرگانی ، ابطال و تعلیق کارت است. با این توصیف که هر یک از انواع فعالیت‌های تجاری در هر موضوعی که شکل بگیرند، دارای عمر محدود و مشخصی هستند. در واقع، اتمام فعالیت تجاری می‌تواند به صورت ارادی و با تصمیم تاجر باشد یا در اثر عوامل مختلف اقتصادی و شرایط تاجر به‌صورت اجباری صورت گیرد.در شرایطی که تاجر یا شرکت تجاری، نخواهد در قالب بین‌المللی به فعالیت تجاری ادامه دهد، می‌تواند پیش از انقضای مدت کارت بازرگانی، نسبت به ابطال آن از طریق اتاق بازرگانی اقدام نماید تا با مسائلی از جمله امور مالیاتی مواجه نشود.

مهم‌ترین تفاوت تعلیق کارت بازرگانی با ابطال آن، در این است که بعد از تعلیق، با رعایت شرایطی می‌توانید مجدد از کارت بازرگانی تعلیق شده استفاده نماید. اما با ابطال کارت، استفاده مجدد از آن را از بین می‌برید.


بازرسی از محل

یکی از اقداماتی که در طول صدور کارت بازرگانی، توسط اتاق بازرگانی انجام می‌گیرد، بازرسی از محل است. در واقع محل فعالیت، باید تجاری باشد و تاجر یا شرکت تجاری نمی‌تواند محل مسکونی خود را به عنوان محل تجاری برای دریافت کارت بازرگانی معرفی نماید.


ممنوعیت انتقال کارت بازرگانی

از جمله نکات مهمی که در رابطه با کارت بازرگانی باید مورد توجه قرار دهید، این است که هر شخص واجد شرایط، مجاز به دریافت تنها یک کارت بازرگانی‌ست که برای انجام فعالیت‌های تجاری می‌تواند از آن استفاده کند. ضمن اینکه انتقال کارت بازرگانی به شخص دیگر از نظر قانونی ممنوع اعلام شده و دارای عواقب برای دارنده و استفاده کننده است که در این رابطه می‌توانید خبر ممنوعیت واگذاری کارت بازرگانی را مطالعه نمایید.

کارت بازرگانی اشخاص خاص

با توجه به شرایط ویژه برخی از افراد، قانون مزایایی را برای آن‌ها در نظر گرفته است که این مزایا در رابطه با کارت بازرگانی مورد توجه است. برای مثال جانبازان می‌توانند بر اساس شرایط قانونی، کارت بازرگانی را با امتیازاتی نسبت به افراد عادی دریافت کنند که برای اطلاع از این امتیازات و نحوه دریافت آن، کارت بازرگانی برای جانبازان را مطالعه بفرمایید.

اشخاص دیگری که مورد حمایت قانون در این زمینه قرار گرفته‌اند، مرزنشینان هستند که با توجه به موقعیت جغرافیایی خود، با کارت بازرگانی سر و کار بیشتری دارند. کارت بازرگانی مرزنشینان نیز دارای شرایط خاص و امتیازات ویژه‏ ای است. این افراد نیز می‌توانند با توجه به شرایط قانونی نسبت به دریافت کارت اقدام نمایند.

اخذ کارت بازرگانی هوشمند با ثبت‌یار

ثبت‌یار مبنای خدمات خود را تسهیل نیاز‌های حقوقی و ثبتی کسب و کارها قرار داده است. از این‌رو خدمات مختلفی مانند ثبت شرکت و ثبت برند تا دریافت کارت بازرگانی و کارت عضویت اتاق بازرگانی و حتی تنظیم قرارداد را ارائه می‌کند. شما در ثبت‌یار هر یک از خدمات مورد نظر خود را علاوه بر مشاوره رایگان به صورت آنلاین، در کوتاه‌ترین زمان دریافت خواهید کرد. به همین منظور می‌توانیدبه سامانه ثبت‌یار مراجعه نمایید یا با کارشناسان ثبت‌یار تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


هزینه دریافت کارت بازرگانی چقدر است؟

15.200.000 ریال

چقدر طول می کشد تا کارت بازرگانی صادر شود؟

حداقل 30 روز کاری

برای دریافت کارت بازرگانی، مراجعه حضوری هم باید داشته باشیم؟

بله، دریافت کارت بازرگانی، به دو صورت سیستمی و مراجعه حضوری انجام می‌شود.

برای دریافت کارت بازرگانی در هر شهر باید به تهران مراجعه کنیم؟

خیر، در هر شهر باید به اتاق بازرگانی محل فعالیت همان شهر مراجعه کرد.