مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

ثبت شرکت

آشنایی با قرارداد کار ۹۹ و نکاتی که باید بدانید

آشنایی با قرارداد کار ۹۹ و نکاتی که باید بدانید

همکاری بین افراد در زمینه‌های مختلف، می‌تواند در قالب تنظیم قرارداد رخ دهد. به عبارت دیگر، تنظیم قرارداد به نوعی مکتوب کردن توافقات بین افراد به حساب می‌آیند. قرارداد کار ۹۹ نیز، یک نمونه مهم از این قراردادها محسوب می‌شود.
اهمیت قرارداد کار بیشتر به دلیل کاربرد فراوان آن در کشور است. همان‌گونه که می‌دانید، اکثر افراد در کشور به عنوان کارمند یا کارگر مشغول به فعالیت‌اند. بنابراین جامعه بزرگ کارمندان و کارگران از یک سو و جامعه کارفرمایی از سوی دیگر، اهمیت قرارداد کار را بالا برده است.


اهمیت داشتن قرارداد کار ۹۹

شروع فعالیت بیشتر در قالب استخدام انجام می‌شود که باید در قالب و چارچوب خاصی تعریف شود. قانون کار مهم‌ترین چارچوب را قرارداد کار می‌داند که بر اساس آن وظایف و تعهدات هر یک از طرفین مشخص شده است.

به همین دلیل توصیه می‌شود، هم‌زمان با شروع کار خود در قالب کارمند یا کارگر حتما قرارداد کار تنظیم کنید و همچنین در یک مجموعه کارفرما هستید، اهمیت قرارداد را دست کم نگیرید چرا که نداشتن قرارداد شما را بامسئولیت‌های بیشتری رو به رو می‌کند.


دوره آزمایشی در قرارداد کار

امروزه در بین کارفرمایان شایع شده که قبل از استخدام، مدتی را به عنوان دوره آزمایشی تعیین می‌کنند. اما قانون برای این دوره هم قوانینی را مشخص نموده، که هریک از طرفین ملزم به رعایت آن است. در اینجا شما را با بعضی از  ویژگی‌های این دوره آشنا کرده‌ایم.

دوره آزمایشی همراه با تعیین حقوق است.

در صورت قطع همکاری در هر زمانی طی دوره آزمایشی توسط کارفرما، وی ملزم به پرداخت حقوق کامل این دوره به کارگر است.

 در صورت قطع همکاری توسط کارگر در دوره آزمایشی، وی  فقط حق دریافت حقوق مدتی را دارد که در شرکت کار کرده است


 کتبی یا شفاهی بودن قرارداد کار

متاسفانه بسیاری از کارفرمایان تمایلی برای تنظیم قرارداد ندارند. یعنی، این افراد ترجیح می‌دهند تا بدون وجود قرارداد، از دانش و مهارت دیگران استفاده کنند. کارفرمایان باید توجه داشته باشند که عدم تنظیم قرارداد، به ضرر آن‌ها محسوب می‌شود.

به خاطر داشته باشید اگر نیروی شما (با شرایط قانون کار) به کار گرفته شود، در هر صورت مشمول این قانون می‌شود. یعنی، مزد ماهانه، سنوات و عیدی این شخص، بر اساس حداقل‌های وزارت کار محاسبه می‌شود. عدم تنظیم قرارداد از سوی کارفرما نیز، سبب خروج این شخص از مقررات قانون کار نمی‌شود.

به عنوان مثال، اگر شخصی به صورت پاره وقت یا تمام وقت در شرکتی به کار گرفته شود و در پایان ماه نیز مبلغی به عنوان مزد برای او واریز گردد، قراردادی هم مبنی بر (پروژه‌ای بودن موضوع قرارداد)، بین طرفین تنظیم نشده باشد. این شخص برای دریافت حقوق و مزایای خود، مشمول مقررات قانون کار است. بنابراین، پیشنهاد ما به کارفرمایان این است که حتما قرارداد خود را به صورت کتبی تنظیم نمایند. همچنین فراموش نکنید که قانون کار ممنوعیت تنظیم قرارداد کار را در برخی موارد بیان کرده است.

اشتباهات متداول:
کارفرمایان محترم باید توجه داشته باشند، تمامی قراردادهای شفاهی، دائمی محسوب می‌شوند.


ساعات کار مجاز در قرارداد سال ۹۹

مطابق ماده ۵۱ قانون کار، مدت زمان کار کارگران در شبانه‌روز نباید از ۸ ساعت تجاوز کند. شما می‌توانید توافقی بر خلاف این ماده داشته باشید. اما باید بدانید که در هر صورت، مجموع ساعات کار در هفته نباید بیشتر از ۴۴ ساعت باشد.


حداقل مزد ماهانه در قرارداد کار ۹۹

بر اساس ماده ۳۵ قانون کار، تمامی کارگران و کارمندان مشمول قانون کار، باید مزد یا حق‌الزحمه دریافت کنند. مطابق توافق طرفین، مزد کارگران می‌تواند به صورت نقدی یا غیرنقدی پرداخت شود.

تعیین حداقل مزد بر اساس میزان تورم در جامعه، بر عهده شورای عالی کار قرار دارد. این مرجع هر ساله، قبل از شروع سال جدید، این مبالغ را مشخص می‌کند.
بر اساس تصمیمات اتخاذ شده توسط شورای عالی کار، حداقل حقوق سال ۹۹ به شرح ذیل است:

مزد هر ساعت کار عادی  ۸۶/۹۱۶ ریال
مزد هر ساعت اضافه کاری۱۲۱/۶۸۳ ریال
حداقل عیدی ۱۲ ماه کارکرد۳۸/۲۲۵/۴۰۰ ریال
حداکثرعیدی ۱۲ ماه کارکرد۵۷/۳۳۸/۱۰۰ ریال
حقوق پایه روزانه۶۳۷/۰۹۰ ریال
پایه حقوق ماهانه ۳۰ روز (بدون در نظر گرفتن مزایا)۱۹/۱۱۲/۷۰۰ ریال
حق مسکن۳/۰۰۰/۰۰۰ ریال
حق خوار و بار مصرفی۴/۰۰۰/۰۰۰ ریال
حق اولاد (یک فرزند)۱/۹۱۱/۲۷۰ ریال
دریافتی ۳۰ روز افراد مجرد (بدون کسر سهم بیمه)۲۶/۱۱۲/۷۰۰ ریال
دریافتی ۳۰ روز با داشتن یک فرزند (بدون کسر سهم بیمه)۲۸/۰۲۳/۹۷۰ ریال
دریافتی ۳۰ روز با داشتن ۲ فرزند (بدون کسر سهم بیمه)۲۹/۹۳۵/۲۴۰ ریال
پایه سنوات (در صورت داشتن یک سال سابقه)۱/۰۰۰/۰۰۰ ریال
سنوات خدمت ۳۰ روز۱/۵۹۲/۷۲۵ ریال

توصیه ثبت‌یاری:
مبالغ ذکر شده در جدول فوق، حداقل حقوق دریافتی است. اگر شما از آن دسته هستید که  مزد ثابت بالاتری از حداقل حقوق دریافت می‌کنید، حقوق شما به نسبت سال گذشته، افزایش بیش از ۱۵ درصدی داشته است.


بیمه در قرارداد کار ۹۹

یکی از مواردی که کارفرمایان موظف به رعایت و درج آن در قرارداد کار هستند، حق بیمه است. بیمه نمودن کارگران و کامندان، یکی از وظایف کارفرمایان محسوب می‌شود. به خاطر داشته باشید که عدم رعایت این موضوع، می‌تواند جرایم مالیاتی برای کارفرمایان به همراه داشته باشد. بر اساس ماده ۲۸ قانون تامین ‌اجتماعی، حق‌بیمه ۳۰ درصد مزد یا حقوقی‌ست که، ۷ درصد آن به عهده بیمه‌ شده، ۲۳ درصد به عهده کارفرما است.

حداقل بیمه در قرارداد کار ۹۹ به شرح ذیل است:

حداقل بیمه سهم کارفرمایان (ماهانه)۵/۵۱۲/۱۹۸ ریال
حداقل بیمه سهم کارگران (ماهانه)۱/۶۷۷/۶۲۶ ریال

قرارداد محرمانگی و عدم رقابت

تمامی کارفرمایان برای جلوگیری از سواستفاده اشخاص، بهتر است قراردادی به نام قرارداد محرمانگی و عدم رقابت تنظیم نمایند. این قرارداد در کنار قرارداد کار، به امضا طرفین می‌رسد. با این کار، شما می‌توانید در صورت سوء استفاده از اطلاعات شرکت، مراتب را از طریق مراجعه قضایی پیگیری کنید.


تنظیم قرارداد در مجموعه ثبت‌یار

مجموعه ثبت‌یار با بهره‌گیری از وکلای مجرب و متخصص در زمینه قراردادها، می‌تواند تمامی قراردادهای مورد نیاز شما را در حداقل زمان و هزینه‌ تنظیم قرارداد متناسب در اختیار شما قرار دهد. برای دریافت نمونه قرارداد یا تنظیم قرارداد اختصاصی می‌توانید به سامانه ثبت‌یار مراجعه کنید یا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تلفن واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

حداقل حقوق افراد مجرد بدون کسر سهم بیمه در سال ۹۹ چقدر است؟

۲۶/۱۱۲/۷۰۰ ریال

آیا پایه سنوات و سنوات خدمت دو مفهوم جداگانه هستند؟

سنوات خدمت به تمامی کارگران تعلق می‌گیرد و مبلغ آن ماهانه ۱/۵۹۲/۷۲۵ ریال است. در حالی‌که پایه سنوات فقط به افرادی تعلق می‌گیرد که حداقل یک سال سابقه خدمت در آن کارگاه را داشته باشند و مبلغ آن ۱/۰۰۰/۰۰۰ ریال است.

حق مسکن قابل پرداخت به کارگران در سال ۹۹ چقدر است؟

۳/۰۰۰/۰۰۰ ریال


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *