مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


نمونه صورتجلسه تصویب تراز شرکت‌های سهامی خاص

نمونه صورتجلسه تصویب تراز شرکت‌های سهامی خاص

بررسی عملکرد مالی شرکت، می‌تواند سبب موفقیت و پیشرفت شرکت در آینده شود. با بررسی علمکرد مالی می‌توان به نقاط قوت و ضعف شرکت پی برد و برای اصلاح آن‌ها تلاش نمود. صورت‌های مالی شرکت، علاوه بر ثبت در مدارک شرکت، باید به اطلاع اداره ثبت شرکت‌ها نیز برسد.
ترازنامه یا صورت‌حساب مالی، نشان دهنده وضعیت مالی شرکت در یک سال است. در ترازنامه میزان دارایی و بدهی شرکت به تفکیک مشخص شده است. به طوری که با مطالعه می‌توان از تمامی معاملات شرکت اطلاع پیدا کرد.
بر اساس الزام قانون تجارت، ترازنامه شرکت، باید سالانه یک مرتبه به تصویب برسد. برای تصویب ترازنامه (تراز)، در ابتدا باید صورتجلسه مربوطه ‌تنظیم شود.
در این مطلب تصمیم داریم تا شما را با نمونه صورتجلسه تصویب تراز شرکت‌های سهامی خاص آشنا کنیم.


لزوم تنظیم صورتجلسه تصویب تراز شرکت های سهامی خاص

صورت‌جلسه در اصطلاح، به نوشته‌ای گفته می‌شود که بعد از برگزاری و اتمام جلسه، برای خلاصه برداری از تصمیمات اتخاذ شده تنظیم می‌شود. به عبارت دیگر، هر زمانی که جلسه رسمی برگزار می‌شود، مسئولان برگزاری جلسه در پایان آن، خلاصه‌ای از تصمیمات اتخاذ شده یادداشت کرده و به امضای اعضای حاضر جلسه می‌رسانند.

در شرکت‌های تجاری نیز، هر زمان جلسه‌ای برگزار شود، در انتهای کار باید صورت‌جلسه تنظیم شود. تصویب ترازنامه شرکت نیز می‌بایست در صورتجلسه ثبت و به امضا تمامی اعضای حاضر در جلسه برسد.

توصیه ثبت‌یاری:
تصویب ترازنامه، به منزله مفاصا حساب مدیران در آن سال مالی است. یعنی، بعد از تصویب ترازنامه، سهام ممتاز (preferred stock) مدیران، خود به خود از وثیقه آزاد می‌شود.


لزوم اطلاع به اداره ثبت شرکت‌ها

باید توجه داشته باشید که تمامی تغییر و تحولات شرکت‌های تجاری، نباید به اطلاع اداره ثبت شرکت‌ها برسد. تنها برخی از این تغییرات باید جهت ثبت، به مرجع ثبت شرکت‌ها ارسال گردد.

مطابق ماده ۱۰۶ لایحه اصلاحی قانون تجارت، به محض تنظیم صورتجلسه تصویب تراز شرکت‌های سهامی خاص، یک نسخه از آن باید برای اداره ثبت شرکت‌ها ارسال گردد.


 نکات مهم در نحوه تنظیم صورتجلسه تصویب تراز شرکت‌های سهامی خاص

۱) انتخاب نوع صورت‌جلسه

اولین و شاید مهم‌ترین نکته در تنظیم صورت­جلسه تصویب تراز شرکت‌های سهامی خاص، تعیین نوع صورت‌جلسه‌ است. به عبارت دیگر، در قدم اول باید بدانیم تصویب ترازنامه در صلاحیت کدامیک از مجامع عمومی شرکت قرار دارد.

تصویب صورت‌های مالی شرکت، در صلاحیت مجمع عمومی عادی است. این مجمع، باید سالانه یک مرتبه، توسط هیات مدیره شرکت دعوت شود. یعنی، در پایان هر سال مالی، باید ترازنامه سال مالی قبل به تصویب مجمع عمومی برسد. بنابراین پس از برگزاری مجمع عمومی صورت های مالی به تصویب خواهند رسید.


۲) درج مشخصات شرکت

قدم بعدی در تنظیم صورتجلسه تصویب تراز شرکت‌های سهامی خاص، نوشتن مشخصات شرکت است. اما باید توجه داشته باشید که لازم نیست تمامی مشخصات شرکت را در صورت‌جلسه قید کنید. تنها اطلاعات زیر کافی است.

  • نام شرکت
  • نوع شرکت (سهامی خاص)
  • شناسه ملی شرکت
  • شماره ثبت شرکت
  • میزان سرمایه ثبت شده شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها

۳) درج مشخصات جلسه

در هنگام تنظیم صورتجلسه تصویب تراز، باید تاریخ، روز و ساعت برگزاری جلسه نوشته شود. علاوه بر این موضوع، باید تعداد سهام‌داران حاضر در جلسه نیز قید شود.

توصیه ثبت‌یاری:
به خاطر داشته باشید، اگر کلیه سهامداران در جلسات مجمع عمومی حضور نداشته باشند؛ می‌بایست قبل تنظیم صورت‌جلسه، آگهی دعوت صادر شده باشد.


۴) تعیین هیئت رئیسه

وظیفه اداره مجامع عمومی شرکت بر دوش هیات رئیسه (و نه هیات مدیره! ) قرار دارد. برای تنظیم صورتجلسه تصویب تراز شرکت‌های سهامی خاص، باید اعضای هیئت رئیسه را تعیین کنید.

توصیه ثبت‌یاری:
به خاطر داشته باشید که هیات رئیسه مجامع که وظیفه اداره مجامع را بر عهده دارد؛ متشکل از یک رئیس، دو ناظر و یک نفر منشی است. تمامی اعضای هیئت رئیسه به استثنای منشی جلسه، باید سهام‌دار باشند.


۵) انتخاب دستور جلسه

مهم‌ترین گام در تنظیم صورت‌جلسه تصویب تراز، تعیین دستور جلسه است. به عبارت دیگر، باید در صورتجلسه مشخص شود که در مورد چه موضوعی، بررسی و تصمیم صورت گرفته است. در اینجا، هدف از برگزاری مجمع، تصویب صورت‌های مالی سال قبل است.

توصیه ثبت‌یاری:
به خاطر داشته باشید ترازنامه شرکت، باید به تصویب بازرسان برسد. به عبارت دیگر، بدون تایید بازرسان شرکت، امکان تصویب تراز وجود ندارد. به عنوان مثال، اگر در سال ۹۸ بازرس تعیین نکرده باشید، نمی‌توانید ترازنامه سال ۹۸ خود را تصویب کنید.


اگر شرکت یک سال بازرس نداشته باشد، نمیتواند ترازنامه تصویب کند؟

همان‌طور که در بالا به آن اشاره کردیم، شرط تصویب تراز، وجود و تایید بازرس است. اکنون حالتی را تصور کنید که شرکت یک سال بازرس نداشته و می‌خواهد ترازنامه خود را تصویب کند. آیا این کار امکان‌پذیر است؟

در پاسخ باید گفت که برای این مشکل هم راه‌حلی وجود دارد. برای تصویب تراز در این شرایط، شما باید دو صورتجلسه تنظیم کنید. در صورتجلسه اول، برای شرکت در سال مالی مورد نظر، بازرس تعیین کنید. سپس در صورتجلسه دوم، تراز سال مالی شرکت را به تصویب برسانید.

توصیه ثبت‌یاری:
به خاطر داشته بشید تنظیم صورتجلسات بالا، نیازمند رعایت نکات بسیار مهمی است که تنها افراد متخصص آن را می‌دانند. بنابراین بهتر است تنظیم آن را به کارشناسان ثبت‌یار بسپارید تا با خیالی آسوده صورت‌های مالی خود را تصویب کنید.


تصویب صورتهای مالی ۱۰ سال قبل امکانپذیر است!

اگر به هر دلیلی صورت‌های مالی سال قبل خود را تصویب نکرده‌ باشید. شما می‌توانید همین حالا برای تصویب آن‌ها اقدام کنید. به عنوان مثال اگر فراموش کردید که ترازنامه سال ۸۸ خود را تصویب کنید، شما می‌توانید امسال برای تصویب آن اقدام فرمایید.


۶) تعیین دارنده حق امضا

در صورتجلسه باید یک نفر برای گرفتن آگهی تغییرات از اداره ثبت شرکت‌ها مشخص شود. این شخص می‌تواند از بین اعضای هیئت مدیره، بازرسین، وکلای شرکت یا سهام‌داران شرکت انتخاب شود. سپس تمامی سهامدارانی که در جلسه حضور داشته‌اند، باید ذیل صورتجلسه را امضا کنند.

توصیه ثبت‌یاری:
به خاطر داشته باشید که امضا اشخاص حاضر در شرکت باید در صفحه آخر صورتجلسه وجود داشته باشد. به عنوان مثال اگر صورتجلسه ۳ صفحه باشد، باید امضا سهامداران در صفحه آخر گرفته شود.


نمونه صورتجلسه تصویب تراز شرکت‌های سهامی خاص

نمونه صورتجلسه تصویب تراز شرکت‌های سهامی خاص
صورتجلسه تصویب تراز شرکت‌های سهامی خاص | ثبت یار

تنظیم ‌نمونه صورتجلسه در سامانه ثبت‌یار

مجموعه ثبت‌یار به منظور فراهم کردن راحتی شما مشتریان محترم جهت تنظیم صورتجلسه آنلاین، سامانه‌ای را طراحی کرده است. این سامانه به شما کمک می‌کند تا با وارد کردن اطلاعات شرکت و نوع تغییرات مورد نظر، صورتجلسه مورد نظر خود را تنها با چند کلیک دریافت نمایید. شما می‌توانید برای آشنایی با سامانه ثبت‌یار به نشانی sabtyar.com مراجعه نمایید یا با کارشناسان ما تماس بگیرید.


تلفن واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


هزینه ثبت هر صورتجلسه تغییرات چقدر است؟

ثبت یار، صفر تا صد امور تغییرات شرکت شما رو با حداقل هزینه انجام داده و به ازای هر صورتجلسه ۳٫۴۱۷٫۰۰۰ ریال از شما دریافت خواهد کرد.

آیا تصویب صورت های مالی سال های گذشته امکان پذیر است؟

بله، خیالتان راحت! کارشناسان ثبت یار همواره آماده مشاوره رایگان به شما هستند.

آیا همه تغییرات شرکت باید در اداره ثبت شرکت ها، ثبت شوند؟

خیر! فقط بعضی از تغییرات شرکت باید به اطلاع اداره ثبت شرکت ها برسند. این تغییرات در ماده ۱۰۶ لایحه اصلاحی قانون تجارت آمده است.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (1)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *