مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

ثبت شرکت

بهترین نوع افزایش سرمایه

بهترین نوع افزایش سرمایه

شرکت‌های سهامی به دلیل امکانات گسترده‌ای که قانون در اختیار آن‌ها قرار داده است، می‌توانند با توجه به شرایط مختلف، تغییراتی را در شرکت ایجاد کنند. یکی از این موارد، تغییر در میزان سرمایه شرکت است. برای مثال جهت توسعه اهداف تجاری، امکان افزایش سرمایه از چند روش وجود دارد که شرکت‌ها می‌توانند با توجه به وضعیت شرکت نسبت به آن تصمیم‌گیری نمایند. اینکه کدام نوع افزایش سرمایه برای شرکت مناسب است یا به عبارت بهتر، بهترین نوع افزایش سرمایه در شرکت چه روشی‌ست، سوالی‌ست که قصد داریم در این مقاله به آن پاسخ دهیم.

سرمایه شرکت سهامی

تمامی شرکت‌ها با یک سرمایه اولیه تشکیل می‌شوند که در شرکت‌های سهامی، حداقل میزان سرمایه در قانون مشخص شده است و در اساسنامه قید می‌شود که در مقاله «حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت» به صورت کامل در مورد آن توضیح داده شده است. با این توصیف اگر یک شرکت سهامی بخواهد در سرمایه خود تغییری ایجاد کند، باید آن را ثبت نماید. در ادامه ضمن توضیح روش‌های افزایش سرمایه به نحوه ثبت آن نیز اشاره می‌کنیم.

انواع روش‌های افزایش سرمایه

با توجه به اینکه شرایط و وضعیت شرکت‌های سهامی با یکدیگر متفاوت است، روش‌های مختلفی برای افزایش سرمایه پیش‌بینی شده است. این انواع عبارت‌اند از:

  • افزایش از محل سود انباشته
  • افزایش از محل آورده نقدی
  • افزایش از طریق مطالبات حال شده سهامداران
  • افزایش از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها
  • افزایش از طریق صرف سهام

توصیه ثبت‌یاری:
شرکت‌های سهامی می‌توانند هر یک از این روش‌ها را برای افزایش سرمایه اعمال کنند، ضمن اینکه امکان استفاده از چند روش به‌صورت هم‌زمان وجود دارد.

افزایش از محل سود انباشته

تمامی شرکت‌های تجاری بر اساس قانون تجارت باید سالانه، درصدی از سود خود را به‌عنوان، اندوخته قانونی محاسبه و ذخیره نمایند. این میزان در صورت‌های مالی شرکت نیز ثبت می‌شود. زمانی که سود شرکت از اندوخته قانونی بیشتر باشد، مازاد سود، قانونا قابل برداشت است. این امر در واقع یک نوع پیش‌بینی برای تامین مالی شرکت، پس از یک مدت فعالیت  در نظر گرفته شده است.

این روش که در آن از دارایی خود شرکت برای افزایش سرمایه استفاده می‌شود و  دارایی جدیدی به شرکت وارد نمی‌شود برای شرکت‌های کوچک‌تر که نیازی به سرمایه‌های کلان برای فعالیت تجاری خود ندارند مناسب است.

افزایش از طریق آورده نقدی و مطالبات حال‌شده

در صورتی‌که شرکت بخواهد سرمایه بیشتری را برای اهداف تجاری خود به شرکت وارد کند، می‌تواند از طریق ورود دارایی جدید از خارج شرکت، نقدینگی خود را افزایش دهد. چرا که در برخی از مواقع ممکن است سود انباشته وجود نداشته باشد یا کفاف فعالیت‌های تجاری شرکت را ندهد.

 در این روش شرکت منابع خود را از طریق سهامداران قبلی یا جدید تامین می‌کند. با این توصیف که سهام معمولاً نخست با حق تقدم به سهامداران فعلی عرضه می‌شود و این سهامداران در مهلت مقرر می‌توانند برای پذیره‌نویسی سهام اقدام کنند. در صورتی که بخشی از سهام جدید توسط سهامداران فعلی تعهد نشود باقیمانده سهام می‌­تواند به سهامداران جدید عرضه شود.

سهامداران با پرداخت مبلغ اسمی سهام، دارای سهام جدید، از شرکت می‌شوند و از سوی دیگر، شرکت از این طریق سرمایه خود را افزایش می‌دهد. در صورتی‌که هر یک از سهامداران مایل به پرداخت و خرید سهام جدید نباشند نیز می‌توانند سهام خود را به فروش برسانند که در هر دو صورت، شرکت از این طریق نقدینگی را برای تامین منابع مالی خود، وارد شرکت می‌کند.

افزایش از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها

در شرایطی که قیمت‌ها  پیوسته تغییر می‌کنند، ارزش سرمایه اولیه شرکت به‌ویژه در مورد سرمایه‌های غیرنقدی مانند زمین، املاک یا تجهیزات مورد استفاده شرکت نیز ثابت نیست. در نتیجه شرکت‌ها می‌توانند با گذشت یک دوره زمانی از فعالیت خود و تفاوت فاحش قیمت‌ها، نسبت به تجدید ارزیابی دارایی‌های شرکت اقدام نمایند و دوباره آن‌ها را قیمت‌گذاری نمایند.

فایده این امر در زمانی‌ست که سرمایه ثبتی شرکت از حداقل میزان قانونی آن کمتر شود و شرکت برای خروج از این وضعیت باید نسبت به افزایش سرمایه خود اقدام نماید. در نتیجه این روش برای شرکت‌های جدید کاربرد چندانی نداشته و توصیه می‌شود، این گونه شرکت‌ها از سایر روش‌های افزایش سرمایه استفاده کنند.

افزایش از طریق صرف سهام

در روش آخر، شرکت، سهام خود را نسبت به ارزش بازار می‌فروشد با این توضیح که سهام دارای مبلغ اسمی‌ست و عوامل مختلف بر این ارزش اسمی تاثیر می‌گذارند. در صورتی‌که ارزش سهام از مبلغ اسمی آن بیشتر باشد، شرکت می‌تواند سهام خود را به بیش از مبلغ اسمی به فروش برساند و تفاوت حاصل از بهای فروش و مبلغ اسمی را برای تامین منابع مالی استفاده کرده و سرمایه خود را افزایش دهد.

بهترین روش افزایش سرمایه

به‌صورت کلی شرکت‌های سهامی باید با توجه به ساختار و شرایط خود اقدام به افزایش سرمایه نمایند. برای مثال شرکت‌هایی که نیاز به نقدینگی بیشتری دارند و موضوع فعالیت آن‌ها گسترده‌تر است، توصیه می‌شود از محل آورده مالی، منابع خود را تامین کنند. همچنین شرکت‌هایی چند سال مشغول فعالیت هستند، بهتر است از روش تجدید ارزیابی دارایی‌ها استفاده نمایند. در نتیجه می‌توان گفت، هر یک از روش‌های افزایش سرمایه برای یک نوع شرکت در نظر گرفته شده است، ضمن اینکه همان‌طور که بیان شد، شرکت‌ها می‌توانند از چند روش به صورت هم‌زمان استفاده کنند.

ثبت صورتجلسه افزایش سرمایه

پس از اینکه بهترین روش افزایش سرمایه برای شرکت خود را انتخاب و در رابطه با آن تصمیم‌گیری نمودید، باید نسبت به ثبت آن اقدام نمایید تا جنبه رسمی و قانونی داشته باشد. در غیر این صورت نه تنها اعتبار قانونی ندارد بلکه نمی‌توانید به آن استناد کنید. در مقاله « ثبت افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص» نحوه افزایش سرمایه و ثبت آن را بیان کرده‌ایم، ضمن اینکه شما می‌توانید، صورتجلسه تغییرات خود را در سامانه ثبت‌یار به‌صورت آنلاین به ثبت برسانید یا مراحل ثبت را به کارشناسان ثبت‌یار بسپارید.

ثبت‌یار مرجع حقوقی کسب و کارها

تصمیمات مهم در شرکت‌های تجاری علاوه بر تاثیر در کسب و کار شما از لحاظ قانونی نیز دارای اهمیت است. برای اینکه اعتبار و رسمیت تصمیمات شرکت حفظ شود، راهکارهای قانونی را فراموش نکنید. ثبت‌یار به‌عنوان مرجع حقوقی کسب و کارها همراه شماست تا امور ثبتی و حقوقی خود مانند ثبت صورتجلسات را با سهولت تمام و به‌صورت آنلاین و با مشاوره رایگان دریافت کنید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *