مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


حق مولف (کپی رایت) چیست؟

حق مولف (کپی رایت) چیست؟
copyright

حقوق مولف(کپی-رایت) چیست؟ 

هدف حقوق مولف، یا حقوق ادبی و هنری ارائه­ ی حمایت از پدیدآورندگان آثار(نویسندگان، موزیسین­ ها، هنرمندان و …) در حدود موضوع پدیدآمده توسط ایشان می­ باشد. این دست از کارها را تحت عنوان کلی اثر دسته بندی می­ نماییم.

برخی مصادیق حقوق مولف 

آثاری که به کپی­ رایت مربوط می­ گردند از جمله این موارد می ­باشند: آثار ادبی از جمله رمان، اشعار و نمایشنامه، کتب مرجع از جمله  دیکشنری ها، پایگاه­ های داده، روزنامه ­ها و مقالات، فیلم ­ها و برنامه­ های تلویزیونی، موسیقی، طراحی رقص، آثار هنری به طوری کلی از قبیل نقاشی، طراحی، تصاویر، مجسمه، معماری، تبلیغات و نقشه ­ها و طرح­های فنی.

حقوق مولف در بردارنده­ حمایت در مورد برنامه­ های رایانه­ ای نیز می باشد.

با این وجود حقوق مولف به حمایت از صرف ایده­ ها نمی ­پردازد بلکه تنها روش بیان ایده ­هاست که مورد حمایت می­باشد. برای مثال صرف ایده­ ی انداختن عکس طلوع خورشید مورد حمایت ادبی و هنری قرار نمی­ گیرد. با این وجود هر کس می­تواند چنین تصویری را ضبط نماید. پس تصویر ضبط شده توسط عکاس از منظره طلوع خورشید به محض انداختن عکس است که مورد حمایت قرار خواهد گرفت. در این شرایط اگر کسی بی اجازه­  مالک عکس به تکثیر آن پرداخته و آن را به فروش برساند مورد تعقیب قانون قرار خواهد گرفت.

آیا برای اکتساب این دست حمایت ­ها به اقدامی خاصی نیاز دارید؟

برخی از کشورها و نظام های ملی برای دریافت حمایت مربوط به حق مولف قوانین و رویه خاصی را پیش بینی می­نمایند. در این کشورها در مسیر راستی آزمایی ادعای ارائه شده سوالاتی در مورد ادعاهای احتمالی ثالث، نحوه پدیدآمدن، گردش مالی مربوط به اثر، نحوه فروش، و مسایلی از این دست مورد بررسی قرار می­گیرد.

حقوق مولف چه دست حمایت­هایی را ارائه می­نماید؟

دو دسته حمایت کلی در مورد حقوق مولف وجود دارد:

الف)حقوق اقتصادی: که به موجب آن دارنده قادر خواهد بود از خود اثر یا از قبل آن برای خود درآمد زایی نماید.

ب) حقوق معنوی:که به موجب آن رابطه­ شخص پدیدآورنده با خود اثر مورد حراست قرار می­گیرد.

در یادداشت بعدی به بیان برخی مصادیق حقوق اقتصادی مولف می پردازیم و هم چنین مدت بهره مندی از کپی رایت را بیان می کنیم.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.56/5 (9)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *