شرکت دانش بنیان قرارداد منع افشای اطلاعات (NDA) قراردادها مالکیت فکری

عناصر کلیدی قرارداد منع افشای اطلاعات (NDA)

NDA

توافقنامه های منع افشا در دو قالب اصلی قرار می گیرند:

ثبت آنلاین و فوری شرکت

 توافق دو جانبه یا توافق یک طرفه. توافق یک طرفه زمانی است که شما فکر می کنید که تنها یک طرف در حال اشتراک گذاری اطلاعات محرمانه با طرف دیگر خواهد بود. فرم متقابل توافق­نامه منع افشا، برای شرایطی است که هر یک از طرفین به طور بالقوه می توانند اطلاعات محرمانه را به اشتراک بگذارند.

اگرچه همیشه به نوعی درخواست استفاده از فرم متقابل NDA وجود دارد، اما اگر یک طرف مایل به دریافت اطلاعات محرمانه از طرف مقابل نباشد، طبیعتا از فرم متقابل این تفاهم نامه دوری خواهد کرد. فلذا در این صورت بهتر است برای جلوگیری از دادن تعهدی نامطلوب، همان ابتدای تعاملات به طرف مقابلتان بگویید که تمایلی به دریافت اطلاعات و داده های محرمانه نداشته و طبیعتا نوع متقابل این قرارداد را امضا نخواهید کرد.


عناصر کلیدی توافقنامه های منع افشا

قراردادهای منع افشای اطلاعات نباید طولانی و پیچیده باشند. در حقیقت و در عمل نیز معمولا بیش از چند صفحه طول نمی کشد. عناصر کلیدی قراردادهای منع افشای اطلاعات:

  1. شناسایی طرفین قرارداد: شاید ساده به نظر بیاید اما به طور دقیق باید مشخص باشد که طرفین قرارداد چه کسانی هستند؟ اگر شرکت طرف قرارداد است، آیا کارمندان نیز به این اطلاعات دسترسی دارند یا خیر؟ آیا مشاوران و وکلای شرکت نیز مشمول این قرارداد هستند؟
  2. تعیین آنچه که محرمانه محسوب می شود : باید در این قرارداد مشخص شود که دقیقا چه اطلاعاتی محرمانه محسوب می­شود؟ آیا همه آن اطلاعات و داده­هایی که میان طرفین رد و بدل می­گردد، محرمانه است؟ برای جلوگیری از بروز اختلافات بعدی این اطلاعات باید به نوعی تعریف شوند. (یا به صورت موضوعی و یا به صورتی که اسناد دارای طبقه­بندی باشند تا محرمانه­ها از غیرمحرمانه­ها تفکیک گردند).
  3. محدوده تعهد محرمانه توسط طرف دریافت کننده اطلاعات : هسته توافق عدم توافقنامه یک تعهد دو طرفه بر گیرنده اطلاعات است. اول نگه داشتن اطلاعات محرمانه به صورت محرمانه و دوم، عدم استفاده از اطلاعات محرمانه.
  4. موارد استثنا شده از محرمانگی: مواردی نظیر آن­ اطلاعاتی که همه افراد به صورت عمومی به آن دسترسی دارند، همواره از این­گونه قراردادها مستثنی می­گردند.
  5. مدت موافقت نامه: آیا اطلاعات همواره محرمانه می­مانند؟ از چه زمانی می­توان به صورت عمومی این اطلاعات را منتشر کرد؟

 

 

5/5 (5)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *