فهرست عناوین

شرکت‌های سهامی، عمده تصمیمات خود را با تشکیل مجامع عمومی اخذ می‌کنند. از این‌رو لازم است هر یک از مجامع با توجه صلاحیت قانونی، تشکیل و به وظایف خود عمل کنند. اما آیا مجامع در هر زمانی که مدیران بخواهند، می‌توانند تشکیل شوند یا تشریفات خاصی را باید رعایت کرد؟ از سوی دیگر طریقه اطلاع‌رسانی برای تشکیل مجامع به ویژه در شرکت‌های سهامی عام که سهامداران بیشتری دارد،‌ چگونه خواهد بود؟ در پاسخ به تمامی این سوالات می‌توان گفت، شرکت‌های سهامی از طریق انتشار آگهی دعوت مجامع، اقدام به تشکیل آن‌ها می‌کنند. اینکه این آگهی کجا، با چه مفادی باید منتشر شود و وظیفه آن به عهده چه کسی ا‌ست؛ از جمله مباحثی‌ است که در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم.


آگهی دعوت چیست؟

شرکت‌های سهامی برای تشکیل مجامع خود و برگزاری مجمع عمومی عادی، که باید حداقل سالی یک‌بار تشکیل شود یا مجمع عمومی فوق‌العاده، باید اقدام به انتشار آگهی دعوت نمایند تا ضمن اطلاع سهامداران، تشکیل مجامع جنبه رسمی داشته باشد.


مراجع مجاز به انتشار آگهی دعوت

یکی دیگر از سوالاتی که در رابطه با آگهی دعوت مطرح می‌شود، این است که چه مرجعی موظف به انتشار این آگهی ا‌ست؟

در پاسخ باید گفت، مراجع مجاز، همان مواردی هستند که موظف به دعوت از مجامع عمومی شرکت‌اند. این مراجع به ترتیب عبارتند از هیئت مدیره، بازرسان شرکت و سهامداران. هر یک از آن‌ها در شرایط خاصی می‌توانند اقدام به دعوت و انتشار آگهی نمایند. ضمن اینکه بر اساس ماده 136 لایحه اصلاحی، در موارد خاصی، آگهی دعوت توسط مرجع ثبت شرکت‌ها منتشر می‌شود و ذی نفع می‌تواند از مرجع ثبت شرکت‌ها درخواست کند.

برای آموزش کامل تنظیم نمونه صورتجلسه مجمع عمومی عادی سالیانه و دریافت رایگان، روی آن کلیک بفرمایید.


اشتباهات متداول:
در مجمع عمومی صرفا باید نسبت به مواردی که در صورتجلسه قید شده است، تصیم‌گیری شود. مثلا اگر در آگهی دعوت مجمع عمومی عادی فقط انتخاب بازرس ذکر شده باشد، نمی‌توان اقدام به انتخاب مدیر نیز کرد.


مفاد آگهی دعوت

آگهی دعوت ضمن رعایت تشریفات قانونی، باید شامل برخی موارد باشد تا ضمن اطلاع‌رسانی، رسمیت دعوت را رعایت کرده باشد. این موارد باید به صورت دقیق درج شوند، در غیر این صورت موجب رد آن توسط اداره ثبت شرکت‌ها می‌شود. این نکات عبارت‌اند از:

  • نوع مجمع
  • تاریخ، ساعت و محل تشکیل جلسه (اگر جلسه در محل دیگری غیر از محل قانونی شرکت تشکیل شده آدرس آن محل نوشته شود)
  • مشخصات شرکت (با ذکر نوع، شماره ثبت و شناسه ملی)
  • دستور جلسه

توصیه ثبت‌یاری:
در آگهی دعوت، علاوه بر ذکر موارد فوق باید مرجع دعوت‌کننده نیز مشخص شود و در نهایت به امضای آن‌ها رسیده باشد.


انتشار آگهی دعوت در روزنامه کثیرالانتشار

شرکت‌های سهامی در هنگام ثبت شرکت باید یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار را برای انتشار آگهی‌ها و اطلاعیه‌های شرکت انتخاب و معرفی نمایند. نام این روزنامه در اساسنامه ذکر می‌شود و آگهی دعوت مجامع نیز باید در همین روزنامه آگهی شود.


توصیه ثبت‌یاری:
با توجه به اینکه بخشی از هزینه‌های شرکت، صرف انتشار آگهی و اطلاعیه در روزنامه می‌شود، بهتر است از ابتدا روزنامه کثیرالانتشار خود را از لیست روزنامه‌­های کم هزینه انتخاب یا در صورت انتخاب روزنامه‌های دیگر نسبت به تغییر آن اقدام کنید تا این بخش از هزینه‌های خود را کاهش دهید.

انواع روزنامه‌ کثیرالانتشار قابل تغییر هستند و مهم‌ترین ابزار اطلاع‌رسانی شرکت به‌شمار می‌روند. ضمن اینکه ثبت‌یار، تغییر روزنامه را همراه با سایر تغییرات شرکت، به عنوان یکی از خدمات آنلاین خود ارائه می‌کند. به همین منظور می‌توانید با مراجعه به سامانه تغییرات شرکت ثبت‌یار ، نسبت به آن اقدام کنید یا با کارشناسان ثبت‌یار تماس بگیرید.مهلت تشکیل جلسه

پس از انتشار آگهی دعوت ، باید در مهلت مقرر نسبت به تشکیل جلسه مجمع مورد نظر اقدام کنید. این مهلت قانونی حداقل ۱۰ و حداکثر ۴۰ روز در نظر گرفته شده است.

همچنین اگر در مجمع عمومی، در مورد تمامی موضوعات مندرج در دستور جلسه تصمیم‌گیری صورت نگیرد، هیئت رئیسه با تصویب مجمع می‌تواند اعلام تنفس در مجمع نماید و تاریخ جلسه بعدی را اعلام کند. این تاریخ نباید دیرتر از دو هفته باشد. به علاوه تمدید جلسه محتاج به دعوت و آگهی مجدد نیست و در جلسات بعدی مجمع با همان حد نصاب جلسه اول رسمیت دارد.


نکات مهم در آگهی دعوت مجامع

توجه به برخی نکات، موجب تسریع و دقت بیشتر در فرآیند کار شما خواهد شد. ما ضمن بیان این نکات، خدمات ثبتی را به صورت آنلاین به کسب و کار شما ارائه می‌کنیم تا چالش‌های احتمالی را به حداقل برسانیم.

نکته‌ای که باید در رابطه با آگهی دعوت به آن توجه کنید، حضور سهامداران شرکت است. در واقع اگر تمامی سهامداران در مجمع حضور داشته باشند، عدم انتشار آگهی دعوت مشکلی ایجاد نمی‌کند.

در صورتی‌که با آگهی اول مجمع به حد نصاب نرسیده و تشکیل نشود، باید در مهلت قانونی در نوبت دیگری انتشار آگهی دعوت دوم صورت بگیرد. توجه داشته باشید که حد نصاب مجمع اول و دوم با یکدیگر متفاوت است. در آگهی دوم باید تمامی نکات و شرایط قانونی وجود داشته باشد و در صورت هر گونه اشتباه، لازم است مراحل انتشار آگهی از ابتدا صورت گیرد. گرچه در آگهی اول تمامی موارد رعایت شده باشد! ضمن اینکه دلیل عدم تشکیل جلسه اول مجمع، در نوبت دوم آگهی باید اعلام شود.


نمونه آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه


آگهی دعوت مجمع عمومی عادی سالیانه (به عنوان نمونه)

ثبت‌یار مرجع حقوقی کسب و کارها

اگر کسب و کار را یک واحد کل در نظر بگیریم، اجزای مختلف آن را تخصص‌های گوناگون تشکیل می‌دهند، برای اینکه مجموعه شما بتواند در قالب یک واحد کل، پیش برود، لازم است تمامی اجزای مجموعه به درستی وظایف خود را ایفا کنند. در این بین ثبت‌یار بخشی از اجزای کسب و کار شما را در خدمات ثبتی و حقوقی تامین می‌کند و با ارائه خدمات آنلاین و مشاوره رایگان علاوه بر سهولت و سادگی، امور شما را در کوتاه‌ترین زمان به انجام می‌رساند.شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


سوالات متداول

آگهی دعوت چیست؟

شرکت‌های سهامی باید حداقل سالی یک‌بار، مجمع عمومی عادی تشکیل دهند. در غیر اینصورت باید مجمع عمومی فوق‌العاده تشکیل دهند. قبل از تشکیل این مجامع، سهامداران باید از طریقی از مجمع با خبر شوند. تنها راه رسمی اطلاع رسانی سهامداران، انتشار آگهی دعوت است.

پس از انتشار آگهی دعوت، مهلت قانونی تشکیل جلسه چقدر است؟

پس از انتشار آگهی دعوت، حداقل ۱۰ روز و حداکثر ۴۰ روز تا تشکیل مجمع مورد نظر فرصت خواهید داشت.

هزینه انتشار آگهی دعوت چقدر است؟

بسته به اینکه روزنامه کثیرالانتشار انتخاب شده توسط شرکت شما چیست، این آگهی دارای چند کاراکتر است و معادل چند کادر از روزنامه خواهد شد، هزینه‌های چاپ آگهی متفاوت خواهد بود. توصیه می‌کنیم برای صرفه جویی در هزینه‌ها، حتما روزنامه شرکت را از انواع کم هزینه انتخاب کنید.

تنظیم آگهی دعوت چگونه است و چه قیمتی دارد؟

برای تنظیم آگهی دعوت دقت بالایی باید به خرج داد چرا که یک اشتباه کوچک محاسباتی در درج تاریخ‌ها، موجب رد آن توسط اداره ثبت شرکت‌ها خواهد شد. لذا توصیه می‌کنیم که تنظیم آن را به کارشناسان با تجربه بسپارید. قیمت تنظیم آگهی دعوت توسط ثبت‌یار، 500.000 ریال است.