مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


بعد از ثبت شرکت چه کارهایی باید کرد؟

بعد از ثبت شرکت چه کارهایی باید کرد؟

شروع فعالیت اقتصادی در قالب شرکت‌های تجاری به ثبت شرکت خلاصه نمی‌شود. در واقع پس از طی فرآیند ثبت شرکت باید اقدامات قانونی را انجام دهید که برخی از آن‌ها الزامی و برخی دیگر اختیاری ولی هم‌جهت با اهداف شرکت شماست. از این‌رو آشنایی با اقداماتی که بعد از ثبت شرکت به آن نیاز دارید، می‌تواند عبور از مسیر تجاری شما را سرعت ببخشد.


ثبت شرکت تجاری

تمامی شرکت‌های تجاری در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت می‌رسند و هر یک از آن‌ها برای فعالیت خاصی مناسب هستند. در عین حال برخی از شرکت‌های تجاری مانند سهامی خاص و بامسئولیت محدود، از جمله شرکت‌هایی هستند که برای انواع فعالیت‌ها مناسب‌اند. ضمن اینکه بیشترین انواع شرکت‌های ثبت شده در ایران به‌شمار می‌روند.

با این وصف، فارغ از اینکه شرکت خود را در چه قالبی از شرکت‌های قانون تجارت ثبت می‌کنید، باید اقداماتی را پس از ثبت شرکت، انجام دهید. در غیر این صورت نه تنها با مشکلات قانونی مواجه می‌شوید بلکه برنامه‌های تجاری خود را با موانع زیادی رو‌به رو می‌کنید.


اقدامات اجباری بعد از ثبت شرکت

تمامی شرکت‌های تجاری بر اساس قانون، ملزم به رعایت نکاتی هستند. در واقع بعد از ثبت شرکت، مجموعه‌ای از الزامات قانونی باید توسط شرکا برای شخص حقوقی که همان شرکت است، اتخاذ شود. این موارد را می‌توان شامل اقدامات زیر دانست:


دریافت دفاتر پلمب

تمامی اشخاص تجاری، موظف هستند که سالانه دفاتر پلمپ را دریافت و تنظیم نمایند. این دفاتر مخصوص ثبت حساب و کتاب‌های تجاری‌ست و برای حسابرسی مالیاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نتیجه یکی از اولین اقدامات بعد از ثبت شرکت را می‌توان، دریافت دفاتر پلمپ دانست. ضمن اینکه به خاطر داشته باشید، ثبت‌یار برای سهولت در امور تجاری شما، این دفاتر را، به‌عنوان یکی از خدمات خود ارائه می‌دهد.


دریافت کد اقتصادی

اقدام دیگری که بعد از ثبت شرکت باید انجام دهید، دریافت کد اقتصادی‌ست. این کد از سوی اداره مالیات صادر می‌شود و باید در مهلت ۶۰ روزه بعد از ثبت شرکت دریافت شود. کد اقتصادی مزایای زیادی را در اختیار شرکت قرار می‌دهد که از جمله آن می‌توان به امکان دریافت کارت بازرگانی شرکت، شرکت در مزایده و مناقصه و…، اشاره کرد. ثبت‌یار ضمن مشاوره رایگان در این خصوص، خدمات تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد اقتصادی شرکت شما را با مناسب‌ترین هزینه، انجام می‌دهد.


دریافت کد کارگاهی بیمه

مجموعه‌های اقتصادی بر اساس قانون، موظف هستند که کارکنان خود را بیمه نمایند. شرکت‌های تجاری نیز از این قاعده مستثنی نیستند و در نتیجه پس از ثبت باید نسبت به دریافت کد کارگاهی بیمه اقدام کنند. این کد برای هر یک از شرکت‌ها به‌صورت اختصاصی صادر می‌شود و مبنای امور مربوط به بیمه برای شرکت به‌شمار می‌رود.


ثبت صورتجلسه تغییرات

بخش دیگری از امور شرکت، پس از یک دوره فعالیت باید انجام شوند. برای مثال یک شرکت، پس از ثبت و تنظیم اساسنامه، ممکن است، مجبور به انجام برخی تغییرات در شرکت شود. تمامی این تصمیمات باید به‌صورت رسمی تنظیم شده و به ثبت برسند تا اعتبار قانونی داشته باشند. این بخش از اقدامات نیز به نام ثبت تغییرات شرکت شناخته می‌شود که در امور مختلفی مانند تغییر نام شرکت، تغییر مدیران و بازرسان، تغییر سرمایه شرکت و…، اعمال می‌شود. برای مثال می‌توانید یک مورد از تغییرات را در نمونه صورتجلسه انتخاب مدیران مشاهده نمایید.


اقدامات اختیاری بعد از ثبت شرکت

قسمتی از امور شرکت، به یک تسهیل‌گر نیاز دارند که نبود آن‌ها از لحاظ قانونی، مشکلی را برای شرکت ایجاد نمی‌کند اما در عین حال از سرعت پیشرفت شرکت می‌کاهد. از این‌رو اتخاذ برخی اقدامات می‌تواند از این مساله جلوگیری نموده و شرکت شما را با قدرت بیشتری میان رقبا پیش ببرد. برخی از این اقدامات را می‌توان شامل موارد زیر دانست.


ثبت برند

همان‌طور که ثبت شرکت یک گام مطمئن برای شروع فعالیت تجاری به صورت گروهی به‌شمار می‌رود، برخی دیگر از اقدامات قانونی می‌تواند به شهرت شرکت شما و هویت بخشیدن به آن، موثر باشد. این امر با ثبت برند امکان‌پذیر است. موردی که گرچه الزام قانونی برای آن وجود ندارد اما عدم انجام آن، شرکت شما را با خطرات زیادی مواجه می‌کند.

برای مثال اگر برند شما به شهرت رسیده باشد و شما آن را ثبت کرده باشید، اشخاص دیگر نمی‌توانند از برند شما سوءاستفاده نموده و اقدام به تولید محصولات مشابه با برند شما نمایند. پس برای اینکه از هر مشکل احتمالی پیشگیری کنید، اقدام به ثبت برند خود نمایید. ثبت‌یار این مسیر را برای شما هموار کرده است. شما می‌توانید ثبت برند آنلاین خود به ثبت‌یار بسپارید.


دریافت کارت بازرگانی

اصولا به تمامی شرکت‌ها توصیه نمی‌شود که کارت بازرگانی را دریافت نمایند چرا که کارت بازرگانی برای یک فعالیت خاص یعنی صادرات و واردات، صادر می‌شود. در واقع برای شرکت‌هایی که در حوزه امور بین‌المللی فعالیت می‌کنند، دریافت کارت بازرگانی یک امر بدیهی و مهم است. به این دلیل که کارت بازرگانی مجوز فعالیت آن‌ها به ‌شمار می‌رود. در صورتی‌که به اطلاعات بیشتر در مورد این مجوز نیاز دارید، مطلب مرتبط با کارت بازرگانی برای شما مفید خواهد بود.

در ضمن به خاطر داشته باشید که ثبت‌یار در این مورد نیز، همراه کسب و کار شما خواهد بود و دریافت کارت بازرگانی شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به‌عنوان یکی دیگر از خدمات خود ارائه می‌دهد.


تنظیم قرارداد

نکته مهم دیگری که معمولا بسیاری از افراد، آن را نادیده می‌گیرند، در رابطه با رسمیت بخشیدن به روابط اشخاصی‌ست که در یک مجموعه مانند شرکت مشغول به کار هستند. این امر با وجود این‌که سابقه طولانی در قانون دارد ولی عملا کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. تنظیم قرارداد در امور مختلف یکی از شاه‌ کلیدهایی است که در شرکت به آن نیاز دارید. قرارداد را می‌توان در قالب‌های مختلف و با موضوعات متفاوت تنظیم کرد و خواسته‌های طرفین را در آن منعکس نمود.

توصیه ثبت‌یاری:
در تنظیم قرارداد، تمامی نکاتی را که به آن نیاز دارید، ذکر کنید تا بتوانید منافع خود را از طریق آن تامین کنید. ضمن اینکه قرارداد شما باید دو جانبه باشد، یعنی شما نمی‌توانید به ضرر دیگری منافع خود را در نظر بگیرید چرا که ممکن است، طرف مقابل، قرارداد را نپذیرفته و آن را امضا نکند.

ثبت‌یار در مجموعه خود، خدمات قراردادی را به‌گونه‌ای طراحی کرده است که شما می‌توانید علاوه بر تهیه نمونه قرارداد، تمامی آنچه که نیاز دارید را به‌صورت دو جانبه، در قالب قرارداد اختصاصی دریافت نمایید.


دریافت آموزش‌های لازم

با وجود اینکه شاید تصور کنید، موفقیت تجاری، رابطه مستقیمی با دانش تخصصی و فنی شما دارد، باید این نکته را در نظر داشته باشید که در یک قالب تعیین شده به نام شرکت فعالیت می‌کنید. این بدان معناست که شما علاوه بر آگاهی، دانش و تخصص از نوع فعالیت خود باید از سمت‌های قانونی و مسئولیت‌های خود نیز اطلاع داشته باشید تا بتوانید امور شرکت را مدیریت کنید.

از این‌رو توصیه می‌کنیم، بعد از ثبت شرکت و پیش از قبول سمت، نسبت به مسئولیت‌ مدیران و بازرسان و حتی سهامداران در شرکت اطلاع کافی کسب کنید.


امور ثبتی و حقوقی با ثبت‌یار

بعد از ثبت شرکت، شما با مجموعه‌ای از اقدامات و فعالیت‌ها مواجه هستید که باید در زمان مقتضی یک به یک آن‌ها را انجام دهید. در این مسیر، ثبت‌یار، راهکارهایی را برای شما پیش‌بینی کرده است که علاوه بر سهولت در انجام امور، مسیر رسیدن به هدف را کوتاه‌تر نمایید. برای دریافت خدمات آنلاین و مشاوره رایگان با ثبت‌یار تماس بگیرید.


شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰      


آیا برای دریافت کارت بازرگانی حتما باید شرکت داشت؟

شرکت‌هایی که در زمینه واردات و صادرات فعالیت دارند، حتما باید کارت بازرگانی داشته باشند ولی اشخاص حقیقی نیز می‌تواند آن را دریافت کنند.

آیا دریافت دفاتر پلمپ الزامی است؟

بله الزامی است در صورتی که دفاتر پلمپ را دریافت نکنید، مشمول جریمه مالیاتی خواهید شد.

اگر برند خود را ثبت نکنیم چه اتفاقی می افتد آیا لزومی برای ثبت برند هست؟

لزومی برای ثبت وجود ندارد اما اگر تمایل داشته باشید که کسی از اسم و لوگوی شما سوء استفاده نکند بهتر است برند خود را ثبت کنید.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (1)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *