فهرست عناوین

اگر مجله ثبت‌یار را دنبال کرده باشید، به خوبی با مفهوم برند و مزایای ثبت آن آشنا شده‌اید. در مطالب گذشته دانستیم که علامت تجاری یا همان برند قابل انتقال به دیگران است. اما آیا این انتقال به راحتی و بدون هیچ‌گونه تشریفاتی قابل انجام است؟ آیا خرید و فروش برند در ایران با قواعد خاصی انجام می‌پذیرد؟ در این مطلب قصد داریم در مورد نحوه نقل و انتقال و خرید و فروش برند ، توضیحات کاربردی و مفیدی را در اختیار شما خوانندگان محترم قرار دهیم.


خرید و فروش برند چه مزایایی دارد؟

ممکن است اشخاص پس از به ثبت رساندن برند خود، به هر دلیلی امکان فعالیت تجاری و اقتصادی را از دست بدهند. این دسته از اشخاص با فروش برند خود می‌توانند علاوه بر کسب درآمد، امکان استفاده مجدد از این برند را برای اشخاص دیگر فراهم کنند. به عنوان مثال شخصی را تصور کنید که برند خود را در سال 98 به ثبت رسانده است. اما در سال 99 دچار ورشکستگی شده و امکان استفاده از این برند را از دست داده است. این شخص با فروش برند خود علاوه بر کسب درآمد از محل فروش برند، امکان استفاده مجدد از برند برای اشخاص دیگر را فراهم کرده است.
همچنین با خرید برند تجاری که با گذشت سال‌ها توانسته شهرت خوبی کسب کند، می‌توان این امکان را فراهم کرد تا از شهرت و اعتبار آن برند در راستای اعتبار محصولات خود استفاده کنید.


توصیه ثبت‌یاری

در فرایند تصمیم‌گیری خرید برند، جنبه‌های مختلفی را باید بررسی کنیم که شهرت و خوش‌نامی برند مورد نظر از بدیهیات آن‌ها است. اما باید حواسمان باشد، طبقه‏‌ی برندی را که برای خرید در نظر گرفتیم، همسو با حوزه‌ی فعالیتمان باشد. بنابراین توجه به طبقه بندی علائم تجاری در خرید و فروش برند را از یاد نبرید.
مدارک مورد نیاز برای خرید و فروش برند

  • گواهی‌نامه ثبت برند
  • آگهی رسمی
  • مدارک هویتی خریدار
  • مدارک هویتی فروشنده
  • مدارکی که بیانگر حوزه فعالیت مالک جدید است
  • قرارداد نقل و انتقال
  • گواهی انحصار وراثت (در صورت انتقال قهری برند از متوفی به ورثه)
  • رسید پرداخت هزینه‌ها

نحوه نقل و انتقال و خرید و فروش برند در ایران


تعیین قیمت برند

اولین گام برای انتقال برند، تعیین قیمت برند است. اما آیا مرجع خاصی برای تعیین قیمت برند وجود دارد؟ به عبارت دیگر اشخاص برای مشخص کردن قیمت برند، باید به کجا مراجعه کنند؟

باید بدانید که هیچ مرجع رسمی برای قیمت گذاری برند وجود ندارد و اساس قیمت خرید و فروش برند بر مبنای توافق فروشنده و خریدار است. اما برای آن‌که ذهنیت بهتری نسبت به ارزش گذاری برند داشته باشید، ابتدا باید بین برندهایی که تازه به ثبت رسیده‌اند و برندهایی که با سال‌ها فعالیت شهرت قابل توجهی کسب کرده‌اند، تفکیک قائل شد.

برندهایی که تازه به ثبت رسیده‌اند، معمولا با توجه به تعداد طبقات و کالاها و نوع طراحی، ارزش‌گذاری می‌شوند. شما با اطلاع از هزینه ثبت برند می‌توانید ارزش تقریبی این برندها را برآورد کنید. اما برندهایی که دارای شهرت و اعتبار هستند، دارای ارزش معنوی خواهند بود و طبیعی است که دارای قیمت بیشتری هم باشند. مالک برند، قیمت آن را تعیین خواهد کرد. شما برای اطمینان از ارزش برند می‌توانید به کارشناس رسمی دادگستری مراجعه نماید و از نظر تخصصی ایشان استفاده کنید.


توصیه ثبت‌یاری

به خاطر داشته باشید که نظر کارشناس رسمی دادگستری در مورد ارزش‌گذاری برند، ارشادی است. یعنی کارشناس، قیمت مورد نظر خود را اعلام می‌کند اما فروشنده ممکن است مخالف آن باشد. بنابراین تنها راه، توافق قیمتی بین خریدار و فروشنده است.
تنظیم قرارداد

دومین مرحله برای نقل و انتفال برند، تنظیم قرارداد است. برای این منظور، خریدار و فروشنده باید قرارداد انتقال برند را امضا کنند. برای خرید و فروش برند، معمولا قرارداد صلح تنظیم می‌شود.


توصیه ثبت‌یاری

به خاطر داشته باشید که مجموعه ثبت‌یار با بهره‌مندی از وکلا و کارشناسان حقوق‌دان می‌تواند در سریع‌ترین زمان ممکن و با هزینه‌ای مناسب، قرارداد مورد نظر شما را تنظیم کند.
ثبت برند به نام خریدار

بسیاری از اشخاص بر این باورند که با تنظیم قرارداد، مراحل انتقال برند تمام شده و دیگر تکلیفی ندارند. اما باید توجه داشته باشید که پس از تنظیم قرارداد، برند باید با نام خریدار مجدد به ثبت برسد. برای این منظور خریدار باید تمامی مراحل ثبت علامت تجاری شرکت‌ها را انجام دهد.


نکات مهم در خرید و فروش برند


بررسی مدت اعتبار برند

همان‌طور که می‌دانید، علامت تجاری ثبت شده در ایران دارای مدت اعتبار است. طبق قانون اداره مالکیت معنوی، برند تجاری که در ایران به ثبت رسیده است، پس از گذشت 10 سال اعتبار خود را از دست می‌دهد و تا زمانی که مدت اعتبار آن تمدید نشود، قابل استفاده مجدد نخواهد بود. به همین دلیل هنگامی که شما برای خرید برند اقدام می‌کنید، باید بررسی نمایید که چند سال از مدت اعتبار آن باقی‌مانده است.

به عنوان مثال ممکن است برندی 9 سال مورد استفاده قرار گرفته باشد و در سال آخری که می‌توان از آن استفاده کرد، مالک برند اقدام به فروش کند. در این مورد، شما به عنوان خریدار تنها 1 سال دیگر می‌توانید از این برند استفاده کنید. بنابراین اگر شما تصمیم به خرید برند تجاری دارید، قبل از خرید، به مدت باقی‌مانده از اعتبار برند توجه کنید.


ثبت مجدد برند پس از تنظیم قرارداد

یکی از نکات بسیار مهم در رابطه با خرید و فروش برند ، ثبت مجدد برند پس از تنظیم و امضا قرارداد نقل و انتقال است. بعضی از اشخاص بر این باورند که با امضای قرارداد نقل و انتقال برند، برند در مالکیت خریدار قرار می‌گیرد. اما باید توجه داشته باشید که پس از تنظیم قرارداد، خریدار باید برند را مجدد به ثبت برساند، زیرا مبنای اطلاع عموم از این قرارداد، ثبت برند به نام خریدار جدید، در اداره مالکیت معنوی است. در صورت عدم ثبت، برند همچنان به نام مالک قدیم شناخته می‌شود و رسما به نام اوست.


تحویل کلیه مدارک

بعد از تنظیم و امضا قرارداد نقل و انتقال برند، فروشنده مکلف است کلیه مدارک از جمله گواهی ثبت علامت و نام کاربری و رمز عبور در سامانه را در اختیار خریدار قرار دهد. دقت فرمایید که پس از ثبت مجدد برند به نام خریدار جدید، اسم خریدار همانند تصویر زیر باید در گواهی ثبت علامت درج شده باشد.


گواهی ثبت علامت | ثبت‌یار

نقل و انتقال برند در مجموعه ثبتیار

در این مطلب تلاش کردیم تا تمامی اطلاعاتی را که برای خرید و فروش برند و نقل و انتقال آن لازم است بدانید، در اختیار شما خوانندگان محترم قرار دهیم. اکنون باید یادآور شویم که با توجه به حساسیت موضوع، بهتر است انجام این کار را در اختیار اهل فن قرار دهید. مجموعه ثبت‌یار با در اختیار داشتن وکلای کارآمد می‌تواند نقل و انتقال برند شما در مدت زمانی کوتاه و با هزینه‌ای مناسب به ثبت برساند.


تلفن واحد پشتیبانی
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

سوالات متدوال خرید و فروش برند

مدت اعتبار برند چه تاثیری در فرایند خرید و فروش برند دارد؟

مدت اعتبار برند به شما نشان می‌دهد که تا چه مدت زمانی اجازه استفاده از برند خریداری شده را دارید.

آیا نقل و انتقال برند نیازمند تنظیم قرارداد است؟

پس از توافق درباره قیمت، خرید و فروش برند نیازمند تنظیم قرارداد است.

آیا ثبت برند پس از خرید آن، الزامی است؟

بله، پس از تنظیم قرارداد انتقال، باید برند مورد نظر، به نام خریدار به ثبت برسد.

قیمت گذاری برند توسط چه مقامی انجام می‌شود؟

تعیین قیمت برند معمولا با توافق خریدار و فرشنده تعیین می‌شود مگر مواردی که اخذ نظر کارشناس رسمی دادگستری الزامی باشد.