مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


تغییر نام شرکت

تغییر نام شرکت

از مهم‌ترین مراحل ثبت شرکت انتخاب نامی درست برای شرکت می‌باشد. اگر در ابتدا دقت لازم در انتخاب نام  صورت نگیرد، تغییر نام شرکت نیازمند شرایط و مراحلی ست که در این پست به آن پرداخته‌ایم.

شرایط تغییر نام شرکت

تغییر نام شرکت برای تمامی شرکت‌هایی که به هر دلیلی مایل به تغییر نام خود هستند امکان‌پذیر است این شرکت‌ها می‌توانند با رعایت تمامی شرایط و تشریفات لازم این کار را انجام دهند. بعد از تغییر نام شرکت ، سایر شرایط شرکت از جمله شماره و تاریخ ثبت تغییری نخواهد کرد و تنها نام قبلی شرکت تغییر خواهد کرد.

برای تغییر نام شرکت لازم است مجمع عمومی فوق‌العاده تشکیل شود و سپس صورت جلسه تنظیم شود. سپس کافیست این صورت جلسه توسط اعضا امضاء گردد، و بعد به همراه مدارک شناسایی مدیر عامل و مدارک شرکت که شامل کپی آگهی تأسیس و روزنامه رسمی شرکت می‌باشد به همراه اسامی انتخابی با تعیین اولویت تحویل اداره ثبت گردد.

اما تمامی اسامی ارسالی به اداره ثبت پذیرفته نمی‌شوند برای مثال در حال حاضر اسامی تک سیلابی به هیچ‌ عنوان پذیرفته نمی‌شوند زیرا اسامی انتخابی حتما باید سه سیلابی باشند. یعنی باید از سه بخش تشکیل شده باشند. البته در مواردی خاص که نام‌های انتخابی بسیار خاص بوده و مانند آنها کمتر وجود داشته باشد احتمال پذیرش نام دو سیلابی نیز وجود دارد.

در نام‌گذاری برای شرکت‌ها دست کم یک کلمه از سه بخش نام شرکت باید نام خاص باشد مانند شاهین، پرستو، گلزار و مانند اینها. در ضمن بهتر است از نام‌هایی استفاده شود که عمومیت کمتری دارند. زیرا احتمال تأیید نام‌هایی که زیاد تکرار شده‌اند ، کم است. برای مثال احتمال تایید کلماتی مثل ایرانیان، پارسیان و … به علت این که در نام بیشتر شرکت‌های ثبت شده ایرانی به کار رفته‌اند نسبت به نام‌های خاص کم‌تر است.

شرایط تایید نام جدید

  1. برای اینکه نام انتخابی شما تأیید شود لازم است دارای شرایطی باشد:
    نام انتخابی باید پارسی باشد. بهتر است در نام منتخب از کلمات خارجی استفاده نشود البته کلمات عربی و خصوصا مذهبی چندان شامل این قاعده نمی‌شوند. دربعضی موارد از نام‌هایی استفاده می‌شود که پارسی هستند ولی چندان مصطلح نیستند در این صورت لازم است برای آن نام‌ها مستنداتی ارائه شود. این مستند باید از فرهنگ‌های معتبر مانند فرهنگ دهخدا، فرهنگ عمید یا فرهنگ معین باشد.
  2. ب- نام منتخب باید سه سیلابی باشد یعنی باید از سه کلمه تشکیل شده باشد. نام‌های تک سیلابی که به هیچ عنوان پذیرفته نمی‌شوند ولی برای نام‌های دو سیلابی در صورت خاص بودن و نداشتن تشابه احتمال تأیید وجود دارد.
  3. ج- نام در خواستی شما درصورتی به راحتی ثبت می شود که مشابه یا عین نام مذکور قبلا ثبت نشده باشد.
  4. د- بعضی از کلمات در دسته‌ی کلمات ممنوعه قرار دارند که نباید از آن ها استفاده کرد کلماتی مانند ایران، کانون، تهران و سایر کلماتی که دولتی و ملی محسوب می‌گردند تأیید نخواهند شد. همچنین برای استفاده از نام شهرها و اماکن مختلف مجوز فرمانداری یا مراجع ذیصلاح لازم است.
    با رعایت موارد فوق می‌توان نامی مناسب انتخاب نمود و در کمترین زمان تغییر نام را به انجام رساند تا بدون ایجاد موانع و مشکلات قانونی و اداری و تلف شدن زمان نام جدید شرکت به ثبت برسد.

 در حال حاضر در سامانه ثبت‌­یار امکان جست‌وجوی نام پیشنهادی شما وجود دارد. به این ترتیب می­‌توانید با چندکلیک و ثبت­‌نام در سامانه ثبت‌­یار از این امکان استفاده نمایید. کارشناسان ما آماده راهنمایی و مشاوره رایگان به شما هستند.۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

[WPSM_SERVICEBOX id=1200]


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.86/5 (7)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *