مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


منظور از شناسه ملی در سامانه سجام چیست؟

منظور از شناسه ملی در سامانه سجام چیست؟

با داغ‌ شدن رونق بازار بورس و آزادسازی سهام عدالت، روند ثبت‌نام در سامانه سجام افزایش یافته ‌است. سجام یا «سامانه جامع اطلاعات مشتریان» یک سامانه زیرساختی و مادر در بازار سرمایه است که وظیفه جمع‌آوری اطلاعات مشتریان را بر عهده دارد. سجام در واقع سامانه‌ای است که برای ارائه بهتر و سریع‌تر خدمات، توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، آغاز به کار کرده‌است.
این سامانه به صورت فراگیر برای ثبت‌نام اولیه تمامی سرمایه‌گذاران حقیقی، حقوقی، ایرانی و خارجی در بازار سرمایه استفاده می‌شود؛ بنابراین می‌توان آن را یک سامانه ملی نام‌گذاری کرد. در روند ثبت‌نام این سامانه، مرحله‏‌ای وجود دارد که کاربر باید شناسه ملی سجام را وارد نماید. در ادامه این مطلب، منظور از شناسه ملی در سامانه سجام را توضیح خواهیم داد.


شناسه ملی سجام کجا استفاده می‌شود؟

در فرایند ثبت نام در سامانه سجام، بخشی از اطلاعات شخصی شما مورد نیاز است و یکی از آن‌ها “شناسه ملی” است. برخی از شما مخاطبین عزیز در قسمت گفتگوی آنلاین در این‌باره از ما سؤال پرسیده بودید و لازم دیدیم که این مورد را توضیح دهیم.

برای فهم بهتر مطلب، مراحل تصویری زیر را دنبال کنید:

۱) در این مرحله برای ثبت‌نام در سامانه، شما از طریق صفحه اصلی سایت سجام، باید روی دکمه ثبت نام در سامانه سجام  کلیک ‌کنید.


صفحه اصلی سامانه سجام | ثبت‌یار

۲) برای ثبت‌نام در سامانه سجام، باید در این صفحه شماره تلفن همراه و کد امنیتی نمایش ‌داده ‌شده را در کادرهای مربوطه، وارد کنید.


ورود شماره تلفن همراه در سامانه سجام | ثبت‌یار

توصیه ثبت‌یاری:
توجه داشته ‌باشید که شماره تلفن همراه وارد‌شده باید متعلق به شخص ثبت‌نام‌ کننده بوده و به نام فرد دیگری نباشد. برای مثال اگر شما برای یکی از نزدیکان خود اقدام به ثبت‌نام کرده‌اید، حتما شماره‌ تلفنی که به نام آن شخص است را در سایت وارد کنید.

۳) بعد از ورود شماره همراه، پیامکی حاوی کد تأیید به همان شماره ارسال می‌شود؛ آن را در کادر مربوطه وارد کنید.


انتخاب نوع مشتری و شناسه ملی سجام | ثبت‌یار

در این‌جا با دو کادر دیگر روبه‌رو می‌شوید که سوال شناسه ملی سجام چیست، احتمالا در این قسمت برای شما عزیزان پیش آمده است.

همانطور که در بالا اشاره شد، شما می‌توانید هم به صورت فردی(شخص حقیقی) و هم به شکل شرکتی(شخصیت حقوقی)، در سامانه سجام ثبت‌نام کرده و وارد بازار سرمایه‌گذاری شوید.


شناسه ملی چیست؟

اگر شما به عنوان شخص حقیقی در سامانه سجام ثبت‌نام می‌کنید، در قسمت شناسه ملی باید همان “کد ملی” خود را وارد کنید و منظور از شناسه ملی سجام، همان کد ملی شماست؛ تنها در صورتی که قصد ثبت‌نام به عنوان شخص حقوقی یا شرکت را دارید، باید شناسه ملی شرکت خود را برای استفاده در کادر مربوطه به‌کار ببرید.

شناسه ملی اشخاص حقوقی، یک کد ۱۱ رقمی مخصوص شرکت‌هاست که هر کد توسط پایگاه اطلاعات شناسه ملی اشخاص حقوقی، تنها به یک شخص حقوقی تعلق می‌گیرد تا تمام شرکت‌ها، مؤسسات غیر تجاری، بانک‌ها و… با آن شماره شناخته شوند.

شناسه ملی اشخاص حقوقی، در واقع همانند “کد ملی” اشخاص حقیقی است. برای مطالعه بیشتر حول موضوع شناسه ملی، می‌توانید روی آن کلیک کنید.

توصیه ثبت‌یاری:
برای واردکردن هر نوع شماره اعم از تلفن همراه یا کد تأیید در کادرهای مربوطه، حتما با صفحه‌کلید انگلیسی کار کنید.


سخن آخر

در این مطلب، نحوه ثبت‌نام در سامانه سجام را بررسی کردیم و فهمیدیم این سامانه بسته به حقیقی یا حقوقی بودن مخاطبان خود، افرادی را که در این سامانه ثبت‌نام می‌کنند، دسته‌بندی می‌کند. به منظور انجام این دسته‌بندی، شناساندن اشخاص به سامانه و جلوگیری از تکرار ثبت‏‌نام، همه اشخاص دارای کدی یکتا هستند که این کد برای اشخاص حقوقی همان شناسه ملی شرکت و برای اشخاص حقیقی، کد ملی ایشان است.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *