قرارداد منع افشای اطلاعات (NDA) قراردادها

چگونگی درج تعهدات در قراردادهای NDA

مقدمه

تا به این جا در مجله ثبت یار، در مورد روش های حقوقی حمایت از ایده که یکی از آن ها، انعقاد قراردادهای منع افشای اطلاعات موسوم به NDA می باشد، صحبت کرده و توضیح دادیم که چه زمانی به قراردادهای NDA نیاز داریم، هم چنین با بیان عناصر کلیدی قرارداد منع افشای اطلاعات، به بحث چالش های مهم این قراردادها نیز پرداختیم.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

در این مطلب به بیان چند نکته مهم در مورد درج تعهدات در این قراردادها می پردازیم :

  1. وسیع گرفتن موضوع تعهد

باید تمام اطلاعات، اسناد و مدارکی که به هر طریق به طرف مقابل منتقل می شود را در دایره اطلاعات محرمانه آورده و وی را به حفظ آن ملتزم کرد. برای محکم کاری بیشتر به جای ذکر خاص این موارد، با ذکر عبارت هایی مانند “از قبیل” “مانند” و …، چند مصداق از این اطلاعات را ذکر نمایید. در این حالت، موضوع تعهد به آن چه ذکر شده محدود نمی گردد. (Included but not limited to)

  1. تعهد به اطلاع رسانی در خصوص افشای اطلاعات

در صورتی که متعهد به هر نحوی از افشای اطلاعات مطلع شود باید طرف مقابل را از این امر مطلع کند.

  1. تعهد به استرداد اطلاعات و نابودسازی

متعهد باید به محض اتمام یا انحلال قرارداد (به هر دلیلی)، اطلاعات و اسنادی را که در اختیار وی گذاشته شده یا به نحوی از آن ها، تحصیل نموده به طرف مقابل مسترد کرده و چنانچه از آن ها رونوشت یا پشتیبان تهیه نموده آن ها را به نحو غیرقابل برگشتی از بین ببرد.

  1. مستقل در نظرگرفتن برخی تعهدات

برخی تعهدات لازم است که حتی با قطع رابطه اصلی (مانند کارگر و کارفرمایی) به قوت خود باقی بمانند. به عنوان مثال یک کارمند، نه در دوران قرارداد و نه پس از آن، نباید لیست مشتریان شرکت را در اختیار دیگران قرار دهد. بنابر این در چنین مواردی باید بیان شود که این تعهدات صرف نظر از اصل قرارداد که باقی باشد و یا فسخ شود، پایان نخواهند پذیرفت. تصریح به این مساله از آن روست که مشخص و روشن گردد که با پایان یک قرارداد به هر طریقی (از قبیل فسخ، تفاسخ و …) لزوماً همه تعهدات مرتبط با آن تمام نخواهد شد. زیرا اعتبار یک شرط بسته به اراده طرفین است. پس می شود یک قرارداد از بین برود اما برخی تعهدات آن مانند الزام و تعهد به حفظ محرمانگی پابرجا بماند.

در مطالب بعدی پیرامون یکی از مهم ترین نکات این قراردادها یعنی تعیین ضمانت اجرای نقض محرمانگی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

4.86/5 (7)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *