ثبت طرح صنعتی

حمایت از طرح صنعتی

طرح صنعتی چیست؟ 

طرح صنعتی ناظر بر جنبه ­های تزئینی و یا زیبایی شناسانه  یک شی می­ باشد. یک طرح می­تواند ناظر به بُعد بوده و یا در مورد ساختار و الگوهای ظاهری از جمله خطوط و رنگ­ها باشد.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

طرح­ صنعتی می­تواند به روی دامنه­  وسیعی از تولیدات از قبیل صنایع دستی، صنایع پزشکی، ساعت، جواهرات، اسباب خانه، وسائل برقی، خودرو، پوشاک، وسائل سرگرمی و کالاهای لوکس سوار شود.

طرح­های صنعتی به منظور جلب حمایت از سوی قوانین کشورهای مختلف نیاز به ارائه شدن دارند. معنی این گزاره به زبان ساده این است که به خاطر ذات طرح­های صنعتی، این موارد باید که روی ظاهر اشیاء سوار شوند و صرف تغییرات فنی و کارکردی برای منظور شدن به عنوان طرح صنعتی کافی نخواهد بود.

چگونگی حمایت از طرح­های صنعتی:

  • در اغلب کشورها و نظام ­های حقوقی، طرح صنعتی برای قرار گرفتن تحت حمایت­های قانونی نیازمند ثبت شدن در مراجع ذی ­صلاح می­باشد.

به عنوان یک قاعده کلی و عمومی، شرط لازم برای ثبت طرح ­ها تازگی و اصیل بودن شان می­باشد. کشورهای مختلف در تفسیر و تعبیر شرط تازگی و اصیل بودن متفاوت عمل می­نمایند و این عمل متفاوت البته در برخی فرآیند­های شکلی و رویه­ های ثبتی نیز به چشم می­خورد. به طور کلی می­توان اظهار داشت که شرط تازگی به معنی عدم وجود موارد مشابه می­باشد.

  • نکته ­ای که اشاره به آن خالی از اهمیت نیست این که در برخی از نظام­های حقوقی به فراخور مورد، طرح ­های صنعتی می­توانند به عنوان یک اثر هنری و تحت لوای حقوق مولف نیز به مورد حمایت قرار بگیرند. همانطور که قبلا نیز اشاره شد، در این موارد نیازی به ثبت اثر نمی ­باشد.

در برخی کشورها نیز، یک طرح صنعتی می­تواند متفقا به عنوان طرح صنعتی و یک اثر هنری به ثبت برسد و این در حالی است که در برخی دیگر از کشورها، ثبت اثر و یا طرح صنعتی، دارنده را از اکتساب عنوان دیگر محروم خواهد ساخت.

  • در تعدادی از کشورها یک راه دیگر نیز برای اعمال حمایت برای طرح­های صنعتی وجود دارد و آن مقابله با استفاده از طرح­های صنعتی با تمسک به قوانین و رویه­ های ضد رقابتی است.

در ادامه این مقاله به انواع حمایت­ هایی که می­تواند از طرح صنعتی به عمل آید و مدت زمان حمایت های قانونی طرح صنعتی و مواردی بیش از این ها سخن خواهیم گفت.

5/5 (5)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *