قانون تجارت ایران مهم‌ترین مجموعه مدون قوانین مربوط به امور بازرگانی در ایران است که اساس حقوق تجارت ایران را تشکیل می‌دهد. این قانون مشتمل بر ششصد ماده است که از قانون فرانسه اقتباس شده و اساس تمام فعالیت‌­های تجاری را معین می‌­کند. در این قانون اصول مربوط به معاملات تجاری، شرکتهای تجاری، اسناد تجاری و چک، ورشکستگی، اسم تجارتی و شخصیت حقوقی بیان می‌شود.


قانون تجارت به درد چه کسانی می‌خورد؟ 

  • وکلا و مشاوران حقوقی
  • موسسات ثبتی و حقوقی
  • کارشناسان تولید محتوای حقوقی 
  • دانشجویان حقوق

شما می‌توانید ورد و پی دی اف متن کامل قانون تجارت را به آسانی و با چند کلیک ساده به صورت رایگان دانلود کنید. 


قانون تجارت شامل چه بخش‌هایی است؟

قانون تجارت در چند بخش تقسیم شده است که در ادامه به معرفی و توضیح مختصر درباره آن‌ها می‌پردازیم. مواد مرتبط با هر بخش را می‌توانید به صورت کامل در pdf و word قانون تجارت مطالعه کنید.

باب اول: از ماده ۱ تا ۵. این باب به تعریف تاجر و معاملات تجاری می‌­پردازد.

باب دوم: از ماده ۶ تا ۱۹، دفاتر تجارتی و دفتر ثبت تجاری را تعریف کرده و معین می‌کند که چه کسانی ملزم به استفاده از این دفاتر هستند.

باب سوم: از ماده ۲۰ الی ۲۲۲ مقررات مربوط به شرکت‌های تجاری‌ست؛ این باب یکی از مهم‌ترین بخش‌های قانون تجارت محسوب می‌شود. نکته مهم در مورد باب سوم این است که مواد ۲۱ الی ۹۳ که مقررات مربوط به شرکت‌های سهامی را شرح می‌داد، حذف شد. سپس به جای آن ۳۰۰ ماده برای تعیین مقررات شرکت‌های سهامی ایجاد شد. در مورد شرکت‌­های تعاونی نیز قانون “شرکتهای تعاونی” مصوب ۱۳۵۰ اجرا می‌­شود. قوانین مربوط به شرکت­های با مسئولیت محدود، تضامنی و نسبی و مختلط سهامی و غیرسهامی، از مواد ۹۴ الی ۱۸۹ را در بردارد.

“لایحه اصلاحی قسمتی از قانون تجارت” یا همان لایحه اصلاحی، در سال ۱۳۴۷ تصویب شد. این قانون ۳۰۰ ماده‌ای، بخش مربوط به شرکتهای سهامی در” قانون تجارت” یعنی ماده ۲۱ الی ۹۳ را نسخ کرد و جایگزین آن شد.

باب چهارم و پنجم: از ماده ۲۲۳ الی ۳۳۴. این دو باب به اسناد تجاری در وجه حامل که شامل برات و سفته و چک هستند، می‌پردازند. مباحث این باب شامل قبول و نکول، ظهرنویسی، شکل ظاهری سند، وعده، مسئولیت، پرداخت، حقوق و وظایف دارنده سند، اعتراض و مرور زمان می‌­شود.

باب ششم: از ماده ۳۳۵ الی ۳۵۶ به مقررات راجع به دلالی می‌پردازد.

باب هفتم: از ماده ۳۵۷ الی ۳۷۶ مقررات مربوط به حق‌العمل‌کاری (کمیسیون) را بیان می‌کند.

باب هشتم: از ماده ۳۷۷ الی ۳۹۴ مربوط به قرارداد حمل و نقل است.

باب نهم: از ماده ۳۹۵ الی ۴۰۱ مربوط به قائم مقام تجارتی است.

باب دهم: از ماده ۴۰۲ الی ۴۱۱ به بحث ضمانت می‌پردازد. در مطالعه این قسمت از قانون باید قوانین مربوط به ضمانت قانون مدنی را هم مدنظر داشت.

باب یازدهم: از ماده ۴۱۲ الی ۵۴۱ به بحث ورشکستگی می‌پردازد که یکی از بخش‌های بسیار مهم قانون تجارت است.

باب دوازدهم: از ماده ۵۴۱ الی ۵۶۰ راجع به ورشکستگی به تقصیر و تقلب است.

باب سیزدهم: از ماده ۵۶۱ الی ۵۷۵ به اعاده اعتبار تاجر ورشکسته می‌پردازد.

باب چهاردهم: از ماده ۵۷۶ الی ۵۸۲ در تعریف اسم تجارتی است که بسیار کلی و کوتاه به بیان قواعد آن پرداخته و در این مورد باید به “قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری” مصوب ۱۳۸۶ مراجعه شود.

باب پانزدهم: از ماده ۵۸۳ الی ۵۹۱ که بخش آخر متن قانون تجارت است، شخصیت حقوقی را تعریف کرده است و در ادامه آن از ماده ۵۹۲ الی ۶۰۰ مقررات نهایی عنوان شده است.


قانون تجارت pdf و word را چگونه دانلود کنیم؟

برای دانلود قانون تجارت، کافی است اطلاعات لازم شامل نام و نام خانوادگی، ایمیل و شماره تماس خود را در قسمت پایین صفحه وارد کنید. پس از تکمیل اطلاعات، کتاب قانون تجارت به صورت pdf و word برای شما قابل دانلود است.


از نظرات شما به گرمی استقبال می‌کنیم

ما در مجله ثبت‌یار به دنبال این هستیم که قدمی هر‌چند کوچک در راستای آموزش و حل مشکلات حقوقی شما برداریم تا دیگر دغدغه‌ای برای امور حقوقی و ثبتی شرکت خود نداشته باشید.

پس از دانلود کتاب قانون تجارت، لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. نظرات ارزشمند شما، چراغ راه ما برای تولید محتواهای بهتر و کاربردی‌تر است.